Zakres współpracy

Współpraca Gaz-Systemu z SEA dotyczy budowy odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego o długości około 260-310 km. Australijska firma, która specjalizuje się w projektach podwodnych rurociągów i kabli, będzie sprawować nadzór techniczny oraz wesprze planowanie i zarządzanie ryzykiem, aby przedsięwzięcie zostało terminowo ukończone, a gazociąg gotowy do eksploatacji za niespełna pięć lat.

W realizację projektu zaangażowani będą specjaliści z australijskiej siedziby SEA (w Perth) oraz polskiego przedstawicielstwa firmy.

SEA miała już okazję obsługiwać dwa projekty budowy gazociągu podmorskiego na terenie Bałtyku: Baltic Gas, dotyczący zagospodarowania złóż gazowych B4 i B6 na morzu, oraz Balticonnector – gazociąg, który ma połączyć Finlandię i Estonię z ominięciem terytorium Rosji.


Polsko-duński gazociąg

Baltic Pipe – planowany gazociąg pomiędzy Danią a Polską - jest strategicznym projektem infrastrukturalnym w obrębie krajów bałtyckich, tworzącym nowy korytarz dostaw gazu. Ma połączyć systemy przesyłowe polski i duński z systemem europejskim, co umożliwi bezpośrednie dostawy gazu z Norwegii do Danii i Polski oraz z Polski do Szwecji i Danii. Przedsięwzięcie jest częścią projektu Bramy Północnej – połączenia polskiego wybrzeża ze złożami gazu na szelfie norweskim (tzw. Norweski Szelf Kontynentalny). Dzięki gazociągowi do kraju ma być sprowadzane około 10 mld m³ gazu rocznie.

Na przedsięwzięcie składa się pięć głównych elementów:

  • gazociąg złożowy łączący system norweski z systemem duńskim,
  • rozbudowa zdolności w duńskim systemie przesyłowym na lądzie,
  • tłocznia gazu w Danii (Zealand),
  • pomorski gazociąg międzystemowy Dania–Polska wraz z terminalem odbiorczym,
  • rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.
     


Na jakim etapie jest realizacja Baltic Pipe?

Budowa gazociągu ma rozpocząć się na początku 2019 r., zakończyć zaś – w 2022 r. Wtedy też powinny zostać uruchomione pierwsze dostawy. Koszt inwestycji to około 1,7 mld EUR. Po stronie polskiej za projekt odpowiada Gaz-System, z kolei z ramienia Duńczyków - firma Energinet.

W październiku br. zakończyła się druga faza Open Season, która potwierdziła zainteresowanie rynku projektem. Uczestnicy złożyli wiążące oferty i zobowiązali się do zawarcia 15-letnich umów na przesył gazu z Morza Północnego (przez Danię) do Polski.

Przeczytaj także: Znamy datę budowy gazociągu Polska-Ukraina