• Polska oferta była najlepsza w przetargu
  • PGNiG będzie decydować od kogo kupi i sprowadzi LNG
  • To element rozwoju rynku małego LNG w krajach bałtyckich

Stacja odbioru i przeładunku LNG małej skali znajduje się u wejścia do portu w Kłajpedzie, około 7 km od pływającego terminala regazyfikującego i magazynującego LNG. Dostawy będą możliwe małymi jednostkami, ze zbiornikami o pojemności 30 razy mniejszej niż w przypadku metanowców oceanicznych. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m3 (2250 ton). Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów. Maksymalne tempo załadunku to 100 m3 (45 ton) LNG na godzinę (ładowanie jednej autocysterny trwa około 30 min). Stacja posiada również nabrzeże przystosowane do odbioru i załadunku LNG na jednostki pływające mniejszej skali. W tym przypadku tempo przeładunku to 1250 m3 (562,5 ton) na godzinę. Tempo bunkrowania statków wynosi 250–500 m3 (112,5–225 ton) LNG na godzinę.


Ofertę PGNiG uznano za najkorzystniejszą w przetargu. Dzięki użytkowaniu nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG na Litwie, PGNiG zyska również lepszy dostęp do rynku LNG małej skali w krajach nadbałtyckich oraz zwiększy konkurencyjność swojej oferty dla odbiorców z obszaru północno-wschodniej Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw jest to, że PGNiG będzie samodzielnie decydować od kogo kupi i sprowadzi LNG do nabrzeżnej stacji odbiorczej na Litwie – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Jak dodaje z kolei Darius Šilenskis, CEO Klaipedos Nafta, rozwój rynku małego LNG w krajach bałtyckich i w Polsce daje wiele nowych możliwości zwiększenia dostępności dostaw energii dla przedsiębiorstw w całym regionie. Jego zdaniem zapewni także więcej możliwości dywersyfikacji dostaw dla obiektów przemysłowych i osiedli oddalonych od gazociągów, a także dla transportu drogowego i morskiego.

Przeczytaj także: PGNiG przeprowadzi badania na koncesji w emiracie Ras al-Chajma