50 tys. ton wodoru rocznie

Koncern za pomocą programu Hydrogen Eagle obejmującego Polskę, Czechy i Słowację chce do 2030 r. osiągnąć produkcję wodoru na poziomie około 50 tys. ton rocznie. Paliwo wytworzą trzy huby wodorowe w Polsce, dwa w Czechach i jeden na Słowacji. Elektrolizery będą zasilane energią elektryczną z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power oraz z innych odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, lądowa energetyka wiatrowa). Ich łączna moc ma wynieść 250 MW. Dodatkowo powstaną także trzy innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór, zlokalizowane w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach, a także międzynarodowa sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru: 54 w Polsce, 26 na Słowacji i 22 w Czechach.

Europejska infrastruktura wodorowa

Hydrogen Eagle będzie częścią europejskiej infrastruktury wodorowej European Hydrogen Backbone (EHB) i dołoży się do produkcji zero- oraz niskoemisyjnego wodoru. Realizacja przedsięwzięcia ma znacząco zredukować emisję CO2 (nawet o 1 mln ton rocznie), przyczynić się do rozwoju OZE i służyć budowie gospodarki w obiegu zamkniętym. Program został pozytywnie zweryfikowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI. W 2022 r. będzie ubiegać się o notyfikację wsparcia przez Komisję Europejską.

Polskie huby we Włocławku, Trzebini i Płocku już powstają. W ciągu godziny będą produkować łącznie ponad 1000 kg wodoru o parametrach paliwa dla transportu indywidualnego i komunikacji publicznej. Ruszyły już przetargi na budowę dwóch stacji tankowania w Polsce, w planach jest też budowa sześciu w Czechach.

Przeczytaj także: Oman: największa na świecie instalacja do produkcji czystego wodoru