W prace zaangażowano statek Saipem Castoro Sei, który końcem września br. brał udział także w połączeniu dwóch odcinków rurociągu (duńskiego i polskiego).

To kolejny ważny etap w realizacji wielkiego projektu, jakim jest budowa gazociągu łączącego dwa systemy przesyłu gazu: polskiego oraz duńskiego. Układany na dnie Bałtyku rurociąg będzie miał 310 km, z czego odcinek podwodny to 275 km. Transportowany będzie gaz ziemny w ilości 10 mld m3 rocznie do Polski oraz 3 mld m3 do Danii. Przesył rozpocząć ma się za rok.

Wyjście Baltic Pipe na terenie Polski znajduje się w okolicach Niechorza i Pogorzelicy. Rozpoczynający się około 200 m od brzegu, a kończący 400 m od linii brzegowej mikrotunel drążyła maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine). Podobnie – obiekt po stronie Danii, gdzie wyjściowy fragment ma 1 km długości (400 m od brzegu i 600 m od linii brzegowej do Bałtyku).

Oprócz rurociągu w ramach polskiej części projektu zaplanowano także budowę odcinka gazociągu relacji Goleniów–Lwówek i tłoczni gazu Gustorzyn, jak również rozbudowę dwóch innych tłoczni – Odolanów i Goleniów.

Zobacz nasz temat specjalny: BALTIC PIPE