Jak działa piec gazowy?

Chociaż w ofercie producentów kotłów gazowych znajdziemy wiele typów tych urządzeń, to w głównej mierze, nie różnią się one od siebie w znacznym stopniu. Wszystkie typy kotłów gazowych, niezależnie od rodzaju, służą do ogrzewania wody. Wykorzystują do tego gaz ziemny oraz składają się z tych samych, podstawowych podzespołów:

  • palnik gazowy, generujący iskrę zapłonową;
  • nagrzewnica, inaczej wymiennik ciepła, który zyskuje temperaturę poprzez ogrzanie płomieniem z palnika;
  • pompa obiegowa, zapewniającą cyrkulację wody w całej instalacji;
  • czujnik ciśnienia;
  • instalacja doprowadzająca gaz;
  • instalacja doprowadzająca powietrze.

Po dostaniu się gazu do palnika generowana jest iskra, podpalająca paliwo. Otrzymany w ten sposób płomień ogrzewa wodę przepływającą przez nagrzewnicę. Istotną rolę odgrywa w tym procesie armatura odpowiedzialna za rozprowadzenie wody po całej instalacji.

Rodzaje kotłów gazowych

Pomimo tego, że wszystkie kotły gazowe działają w podobny sposób, to niektóre rodzaje oferują więcej możliwości od innych. Podstawowymi rodzajami pieców gazowych są:

  • kotły gazowe tradycyjne;
  • kotły gazowe kondensacyjne;
  • kotły gazowe jednofunkcyjne;
  • kotły gazowe dwufunkcyjne.

W zależności od typu posiadanego kotła woda będzie krążyć tylko w instalacji centralnego ogrzewania (kotły jednofunkcyjne) lub podgrzewana będzie też woda z użytkowej instalacji wody (kotły dwufunkcyjne). W przypadku kotłów dwufunkcyjnych woda może być gromadzona w zasobniku i w razie potrzeby od razu trafiać do kranu lub podgrzewać się dopiero po odkręceniu kranu. Wariant wyposażony w zasobnik jest z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem, jednak zapłacimy za niego znacznie więcej.

Kotły gazowe tradycyjne, to urządzenia o nieco prostszej konstrukcji niż piece kondensacyjne. Różnica w ich działaniu dotyczy m.in. komory spalania.

Kotły tradycyjne mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W przypadku komory otwartej, pomieszczenie, w którym znajduje się piec, musi być bardzo dobrze wentylowane. Kolejną różnicą jest wydajność, przemawiająca na korzyść pieców kondensacyjnych. Są one znacznie bardziej oszczędne niż kotły o tradycyjnej budowie. Różnica jest również w cenie zakupu urządzenia. Co prawda, piece kondensacyjne są dużo droższe od pieców tradycyjnych, jednak różnica ta zwraca się po kilku latach użytkowania, pod postacią niższych rachunków za energię.

Jak wybrać najlepszy piec gazowy?

Decydując się na zakup kotła gazowego, zależy nam, aby dobrać piec jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Wybrane przez nas urządzenie zostanie z nami na długi czas, dlatego do procesu zakupu należy podejść w sposób kompleksowy. Długotrwałe porównywanie poszczególnych urządzeń będzie procesem trudnym i monotonnym. Świetnym rozwiązaniem będzie kalkulator doboru pieca gazowego. Dzięki niemu, w prosty i przejrzysty sposób porównamy ze sobą wiele urządzeń.

Na początku konfigurator zada nam kilka pytań dotyczących między innymi tego, czy potrzebny nam kocioł jedno, czy dwufunkcyjny, wielkości instalacji oraz liczby mieszkańców budynku. Na podstawie naszych odpowiedzi kalkulator dobierze dla nas najlepsze urządzenia. Większość sugerowanych przez niego produktów jest dostępnych w sprzedaży online, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji, czy też wizyty stacjonarnie w biurze.