Jak oświadczył rzecznik KazMunaiGaz Arżan Takaczakow, udział strony kazachskiej w konsorcjum wzrośnie z dotychczasowych 8,33 procent do 16,8 procent. Jednocześnie do takiej samej wysokości zredukuje się pakiety akcji czterech głównych zagranicznych partnerów przedsięwzięcia - kierującej konsorcjum włoskiej firmy Eni oraz Exxon Mobil, Royal Dutch Shell i francuskiej spółki Total. Ich dotychczasowe udziały wynosiły po 18,52 proc.

Takaczakow powiedział, iż nie wie, jak w wyniku zadeklarowanej transakcji zmienią się udziały dwóch pozostałych partnerów - amerykańskiego ConocoPhillips i japońskiej spółki naftowej Inpex. Do tej pory dysponowały one odpowiednio 9,26 i 8,33 procent akcji.

Od kilku miesięcy między kazachskimi władzami i zarządem konsorcjum trwa spór w sprawie zagospodarowania pola Kaszagan, uważanego za jedno z największych światowych odkryć branży naftowej na przestrzeni ostatnich 30 lat. Planowane pierwotnie na rok 2005 podjęcie produkcji ropy opóźni się o pięć lat, a szacowane początkowo na 57 mld dolarów koszty inwestycji wzrosły do 136 mld USD.
Zasoby złoża Kaszagan szacuje się na 4,8 mld ton (37 mld baryłek). Według Eni, po pełnym uruchomieniu produkcji dzienne wydobycie mogłoby sięgać 1,5 mln baryłek.