Jak wynika z komunikatu Wodociągów Miasta Krakowa, laboratorium spółki wstrzymało wykonywanie badań wody i ścieków dla klientów zewnętrznych. W okresie zagrożenia epidemicznego, priorytetem są wyłącznie badania związane z zabezpieczeniem nieprzerwanego nadzoru nad jakością wody dostarczanej mieszkańcom Krakowa i okolic – tłumaczą Wodociągi. Wody ma nie zabraknąć, ponieważ planowe prace remontowe sieci wodociągowe zostały ograniczone do niezbędnego minimum, dzięki czemu ewentualne przerwy w dostawie wody mają być krótkotrwałe i związane wyłącznie z usuwaniem awarii oraz z podłączaniem do sieci nowych nieruchomości. 

Również stolica nie musi się obawiać o braki w dostawie wody: MPWiK postanowiło wstrzymać wszystkie planowane prace modernizacyjne sieci wodociągowej, które mogłyby skutkować przerwami w dostawach.

MPWiK Wrocław nie informuje o prowadzeniu obecnie jakichkolwiek prac remontowych.

O gotowości do świadczenia usług zapewniają Wodociągi Słupsk: naszym zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanej dostawy wody mieszkańcom, a także odbiór i oczyszczanie ścieków. To zadanie nie jest w żadnej mierze zagrożone, woda jest i będzie dostarczana mieszkańcom w takiej ilości, jaka będzie potrzebna, a ścieki są i będą odbierane. Także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Włocławku wstrzymało wszelkie zaplanowane prace w obrębie sieci wodociągowej, które mogłyby skutkować przerwami w dostawach wody.

ZWiK sp. z o.o. zapowiedziała, iż do odwołania zaprzestaje wykonywania włączeń przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych do sieci miejskiej. Nie dotyczy to przyłączy będących w trakcie realizacji (wykonane wykopy). 

Katowickie Wodociągi S.A. odwołały zapowiedziane wcześniej na najbliższe dni przerwy w dostawie wody

Poznańska spółka Aquanet SA zamieściła na swojej stronie komunikat nt. prowadzonych robót, jednak dołączyła do niego również szczegółowe informacje dotyczące okresów, w których woda będzie wyłączana.

W takich przypadkach, jak ewentualny brak wody, brak wiadomości najczęściej jest dobrą wiadomością: jeśli lokalne przedsiębiorstwo nie zapowiedziało przerw w dostawach, jeśli nie będzie awarii, dostawy nie zostaną wstrzymane.

Warto pamiętać, że woda pitna, która płynie w wodociągach, nie przenosi wirusa SARS-CoV-2.

Przeczytaj także: WHO potwierdza: w wodzie koronawirusa nie ma