• Przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać pomoc publiczną do 800 tys. euro
  • Fundusze europejskie można będzie wykorzystywać także na kapitał obrotowy
  • Pomoc otrzymają firmy w trudnej sytuacji z powodu skutków pandemii koronawirusa

Jak informuje resort, chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie udzielania w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii Covid-19 oraz projekt rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii Covid-19.

KE niedawno złagodziła zasady udzielania pomocy publicznej, by wesprzeć walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Jednak państwa członkowskie muszą zapewnić podstawę prawną, by móc wykorzystać nowe możliwości. Projekty szybko przygotowane przez MFiPR mają ją zapewnić, jednak ich treść musi zostać uzgodniona z Komisją.


Po uzgodnieniach z Komisją i publikacji w Dzienniku Ustaw, rozporządzenia umożliwią udzielanie przedsiębiorcom wsparcia z funduszy unijnych w formie dotacji, pomocy zwrotnej, pożyczek i gwarancji/poręczeń na nowych, antykryzysowych zasadach – informuje ministerstwo.

Przykłady rozwiązań po wprowadzeniu nowych zasad:

  • przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać fundusze europejskie nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie przedsiębiorstwa,
  • pomoc będą mogli otrzymać również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii, co jest odstępstwem od ogólnego zakazu udzielania wsparcia unijnego przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji,
  • wzrasta maksymalna kwota pomocy możliwej do uzyskania w formie dotacji – teraz będzie to nawet 800 tysięcy euro na jednego przedsiębiorcę, do tej pory było to jedynie 200 tysięcy euro.

Rozporządzenia stwarzają ramy prawne do uruchomienia pomocy na nowych zasadach. Decyzja należy za każdym razem do instytucji zarządzającej danym programem – podkreśla MFiPR.

Przeczytaj także: Ustawa ułatwi realizację projektów unijnych w czasie epidemii Covid-19