Pierwsze uzupełnienia to rozszerzenie pomocy i zwolnienie z ZUS-u dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób. Do tej pory regulacje obejmowały tylko firmy zatrudniające do 9 osób oraz samozatrudnionych. W przypadku umów cywilnoprawnych rozszerzone zostanie zwolnienie z ZUS-u z jednego miesiąca pomocy do trzech.

Pracownicy podlegający kwarantannie otrzymają zasiłek w wysokości 50% minimalnej krajowej. Rząd zaproponował też zabezpieczenie środków przekazywanych w ramach tarczy przed egzekucją komorniczą, a także pomoc finansową dla rolników. 

Dalej brakuje jednak realnych sposobów pomocy dla pracowników zatrudnionych na tzw. śmieciówkach. To one najczęściej są zwalniane, a w ramach tarczy nie istnieje żadne rozwiązanie, które mogłoby poprawić ich sytuację.


Podczas konferencji prasowej zapowiedziano też nielimitowany transfer w dostępie do stron z domeny GOV.PL oraz stron usług medycznych dostępnych online. Ponadto ułatwieniem dla obywateli mają być wydłużone terminy administracyjne oraz uproszczenia w usługach pocztowych.

Wartość zapowiedzianych uzupełnień do tarczy antykryzysowej to ponad 11 mld zł.

W Polsce zdiagnozowano 4532 przypadki zakażenia koronawirusem, 111 osób zmarło, 191 osób jest uznawanych za wyleczone.

Przeczytaj także: Austria ma plan na powrót do gry po pandemii