• Przy braku miejsc w szpitalach danego kraju, chorzy będą leczeni za granicą
  • Zagraniczne wyjazdy personelu będą współfinansowane z zasobów unijnych
  • Pomoc w leczeniu ma też zapewnić cyfrowa platforma wymiany informacji medycznych

Podstawowe działania to przemieszczanie chorych ze szpitali, gdzie brakuje miejsc, do placówek zagranicznych z wolnymi łóżkami. To także wysyłanie wykwalifikowanych zespołów medycznych do państw członkowskich wymagających pomocy.

Wytyczne mają poprawić koordynację współpracy transgranicznej w obszarze opieki lekarskiej podczas pandemii COVID-19. KE określiła możliwą pomoc dla służby zdrowia w UE.

Koordynację wniosków zapewni Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (pod przewodnictwem KE) oraz unijny system wczesnego ostrzegania i reagowania. Wnioski mogą dotyczyć np. intensywnej terapii, leczenia za granicą, czy wyjazdów personelu medycznego.

Współfinansowanie i koordynację transgranicznego transportu zakażonych i zespołów medycznych weźmie na siebie Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.


Ustalenia dotyczące przemieszczania pacjentów i działań prowadzących do zwrotu kosztów opieki medycznej w przypadku leczenia za granicą będą się odbywać zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

KE zachęca, by instytucje do spraw zdrowia w różnych krajach korzystały z podpisanych umów dwustronnych oraz porozumień regionalnych, a także wyjaśniły kwestie dotyczące wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych pracowników służb medycznych.

Pomoc ma zapewnić też, jak informuje KE, platforma wsparcia zarządzania klinicznego w celu wspierania pracowników służby zdrowia w wymianie wiedzy i informacji eksperckich. Umożliwia ona prowadzenie internetowych konferencji służących dzieleniu się wiedzą czy opisami przypadków przez klinicystów w całej UE.

Współpraca ponad granicami może przyczynić się do poprawy sytuacji w zakresie ratowania życia dzięki zmniejszeniu przeciążenia systemów opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. W obliczu największego kryzysu od wielu pokoleń podejmiemy wszelkie możliwe działania w ramach naszej wspólnej reakcji – powiedział Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE ds. promowania europejskiego stylu życia.

Przeczytaj także: Koronawirus: import sprzętu medycznego do UE bez cła i VAT