• W przyjętej nowelizacji Senat odrzucił poprawki nie związane z przeciwdziałaniem COVID-19
  • Przyjęto nowe zapisy rozszerzające pomoc dla poszkodowanych skutkami epidemii
  • W czwartek, 14 maja br., senackimi propozycjami zajmie się Sejm

Przyjęto zapisy m.in. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku prac prowadzącego do podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł, o zmianie zasad przyznawania tych świadczeń osobom, które pracowały poza Polską w innych państwach unijnych, a także o rozszerzeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas epidemii. Inne propozycje to zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorców, którzy zaczęli działalność przed 1 kwietnia br. i nie mieli dochodów w lutym 2020 r. oraz zwiększenie wsparcia personelu medycznego leczącego pacjentów chorych na COVID-19.


Zaproponowano też zwolnienie z VAT darowizn i zakupów dla służby zdrowia pochodzących ze zbiórek publicznych oraz zawieszenie reguły wydatkowej dla jednostek samorządu terytorialnego w latach 2020-2021. Pojawiły się też liczne poprawki mające zapobiec finansowej katastrofie gmin. Przyjęto poprawkę pozwalającą na zdalne obrady radców prawnych (jak u prokuratorów) i odrzucono przepisy ograniczające uprawnienia samorządu prokuratorów.

Część poprawek polegała na usunięciu przepisów, które nie mają nic wspólnego z planowanym wsparciem przedsiębiorców i które, według senatorów, powinny być procedowane osobno. Wykreślono m.in. regulacje dotyczące skrócenia kadencji obecnego prezesa UKE (aktualnie to lata 2016–2021), zmian dotyczących cyberbezpieczeństwa pozwalających np. na odwołanie aukcji na pasma 5G czy rozszerzenia uprawnień Polskiego Związku Łowieckiego. Podobny los spotkał przepisy o zmianach ustaw związanych z dowodami osobistymi (poszerzające dostęp do bazy PESEL), o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego czy towarach niebezpiecznych. Skreślono także zapis o rozszerzeniu bezpłatnych porad prawnych drogą elektroniczną – tu uznano, że nie da się ustalić, kto o taką pomoc się ubiega.

Według informacji ISBnews łączny koszt planowanych rozwiązań dla budżetu państwa to około 2,6 mld zł. W czwartek, 14 kwietnia, posłowie zajmą się senacką nowelą.

Przeczytaj także: Olbrzymie zainteresowanie małopolską tarczą antykryzysową