• Zwiększą się możliwości pomocy dla małych firm ze środków publicznych
  • Pieniądze będą przeznaczone na dokapitalizowanie przedsiębiorstw
  • Wsparcia kapitałowego mogą też udzielać inwestorzy prywatni

Małe firmy w najtrudniejszej sytuacji

Mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa i startupy mają kluczowe znaczenie dla odbudowy unijnej gospodarki. To właśnie one zostały szczególnie dotknięte problemem braku płynności finansowej w związku z pandemią koronawirusa i mają większe trudności z dostępem do finansowania. Rozszerzyliśmy zatem tymczasowe ramy pomocy państwa, aby umożliwić państwom członkowskim dalsze wspieranie tych przedsiębiorstw. Wprowadziliśmy również warunki zachęcające inwestorów prywatnych do udziału wraz z państwem w dokapitalizowaniu, ograniczając w ten sposób potrzebę pomocy państwa i ryzyko zakłóceń konkurencji – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.


Większa pomoc publiczna

Tzw. ramy tymczasowe to w skrócie instrumenty zwiększające zakres pomocy publicznej dla biznesu dotkniętego skutkami pandemii COVID-19. Ich rozszerzenie umożliwi wsparcie firm zwykle rentownych, które z powodu kryzysu mają trudną sytuację finansową. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników z rocznymi obrotami lub sumą bilansową do 10 mln EUR. Zdaniem KE poniosły one największe straty spotęgowane dodatkowo trudnościami w dostępie do finansowania większymi, niż mają duże podmioty.

Wprowadzone zmiany umożliwią też pomoc przedsiębiorstwom, które 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, o ile nie otrzymały już wsparcia lub nie toczy się wobec nich postępowanie upadłościowe.

Zaproponowana zmiana zwiększa również skutecznie możliwości wspierania przedsiębiorstw typu startup, których przeważająca większość to mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa, a zwłaszcza innowacyjnych przedsiębiorstw, które w swojej fazie wzrostu mogą przynosić straty. Przedsiębiorstwa te mają bowiem zasadnicze znaczenie dla odbudowy gospodarczej w Unii Europejskiej – informuje KE.

Kapitał od prywatnych inwestorów

Komisja stworzyła też możliwość udziału inwestorów prywatnych w dokapitalizowaniu niewielkich firm. W szczególności, gdy państwo decyduje się przyznać pomoc w formie dokapitalizowania, ale prywatni inwestorzy wnoszą istotny wkład w podwyższenie kapitału (co do zasady co najmniej 30% nowego wniesionego kapitału) na takich samych warunkach jak państwo, zakaz przejęć i pułap wynagrodzenia kadry kierowniczej są ograniczone do trzech lat. Ponadto zniesiony zostaje zakaz wypłacania dywidend dla posiadaczy nowych udziałów, jak również dotychczasowych udziałów, pod warunkiem że udział procentowy, jaki w kapitale przedsiębiorstwa mają posiadacze tych dotychczasowych udziałów, obniży się łącznie do mniej niż 10% – czytamy w komunikacie.

Zmiana umożliwi także pozyskiwanie kapitału także firmom z udziałami posiadanymi przez państwo od swoich udziałowców.

Przeczytaj także: MFiPR: 3 mld zł na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw