Obecnie do 90% mieszkańców Oslo dociera woda z jednej stacji uzdatniania wody w Oset w Maridalsvannet. Konieczna jest jednak budowa rezerw wody pitnej, na wypadek tymczasowego lub permanentnego przerwania dostaw z głównego źródła. Dlatego lokalne władze zdecydowały się na realizację inwestycji pn. Nowe zaopatrzenie w wodę dla Oslo, która zapewni odpowiednie rezerwy wody dla miasta do 2028 r.

W ramach tego właśnie projektu powstać ma 19-kilometrowy tunel o średnicy wewnętrznej 3,6 m, którym będzie przesyłana woda Holsfjord i Huseby. W celu jego wydrążenia wykonawca będzie musiał zmobilizować na plac budowy dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Jak twierdzi spółka wod-kan odpowiedzialna za infrastrukturę podziemną Oslo, zainteresowanie branży inwestycją jest spore. Zamawiający oczekuje wielu zgłoszeń w ramach przetargu.

Wartość projektu sięgnie co najmniej 1,36 mld USD. Rozpoczęcie budowy ze strony Holsfjorden planowane jest na lato 2022 r., a ze strony Huseby na początek 2023 r. Poza wydrążeniem tunelu konieczna też będzie budowa ujęcia wody; w tym wypadku wykorzystana zostanie metoda drill&blast.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy: obie maszyny TBM są już w Łodzi