• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Południowa Obwodnica Warszawy: w czerwcu koniec robót [film]

Opublikowano: 06-04-2021 Źródło: GDDKiA

Zaawansowanie prac na odcinku drogi ekspresowej S2 Południowa Obwodnica Warszawy (POW) wynosi około 90%. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że prace budowlane zakończą się w czerwcu 2021 r. Jednak ostateczna data oddania trasy z tunelem pod Ursynowem do użytku nie jest jeszcze znana.


Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Czerwcowy termin zakończenia robót nie oznacza oddania tunelu do użytku
  • Obiekt będzie testowany, a GDDKiA musi rozpatrzyć roszczenia wykonawcy
  • 13 systemów bezpieczeństwa będzie chronić kierowców, pasażerów i pojazdy

Układanie betonowej nawierzchni

W południowej nawie tunelu pod Ursynowem położono już betonową nawierzchnię. W północnej nawierzchnia z betonu zostanie jeszcze ułożona na długości 1800 m na połowie szerokości jezdni. Z kolei po wschodniej i zachodniej stronie obiektu będą jeszcze wykonane kilkusetmetrowe fragmenty nawierzchni betonowej i krótsze odcinki bitumicznej. Zwiększa się powierzchnia betonowych okładzin ścian.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA


Prace wewnątrz tunelu

Inne zadanie to wykonanie zbrojeń i szalunków obramowań przejść awaryjnych oraz uszczelniania ścian szczelinowych i oczepów. Zamontowano wszystkie oprawy oświetleniowe i wentylatory strumieniowe pod sufitem, na ścianach wewnętrznych zostaną wstawione oprawy kierunkowe oświetlenia awaryjnego. Będą też ułożone koryta na potrzeby instalacji monitoringu i systemu alarmowego, dojdzie do montażu wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo użytkowników tunelu.

Źródło: GDDKiA

Bezpieczeństwo zgodne w przepisami unijnymi

Te systemy będą montowane zgodnie z przepisami dyrektywy tunelowej Unii Europejskiej opisującymi minimalne wymagania bezpieczeństwa dla takich obiektów w transeuropejskiej sieci drogowej. Tunel pod Ursynowem będzie wyposażony w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne. W układzie wentylacji zamontowany zostanie system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie kontrolowana będzie widoczność w tunelu, a czujniki będą mogły wykryć i zasygnalizować pożar – informuje GDDKiA.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Pojawią się też system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych, hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa. Chodniki wzdłuż ścian obiektu staną się w razie potrzeby ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 m znajdują się przejścia pomiędzy nawami – o odległości od nich będą informować tablice oświetlenia awaryjnego. Łącznie zaplanowano 13 systemów bezpieczeństwa.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Centra zarządzanie ruchem

Centrum Zarządzania Tunelem (CZT) znajdzie się w budynku nad zachodnim portalem. Tu będą kierowane informacje z czujników i kamer zainstalowanych w obu nawach. Pracownicy skorzystają z systemu sterowania, zarządzania bezpieczeństwem i ruchem. Będą czuwać nad stanem tunelu i bezpieczeństwem przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Docelowo w budynku zostanie umieszczone także Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem zbierające dane i informacje z regionalnych centrów.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Roboty na powierzchni

Po wschodniej stronie węzła Warszawa Ursynów trwa montaż ekranów akustycznych, a na obiektach mostowych założono siatki zabezpieczające. W sąsiedztwie ulic Lanciego i Branickiego wykonywane są roboty brukarskie. Inne prace to profilowanie terenów płaskich oraz nasadzenia drzew i krzewów.

Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Ostateczny termin oddania tunelu jeszcze nieznany

Na ursynowskim odcinku obwodnicy zaawansowanie robót wynosi około 90%, według GDDKiA zakończenia wszystkich prac można oczekiwać w czerwcu 2021 r. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie wymaganych testów oraz odbiorów prowadzących do oddania tunelu do ruchu. Jednak ostateczna data zostanie podana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń.

Przeczytaj także: Drogi S3 i D11 połączą Polskę z Czechami [filmy]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia