Krótszy z tuneli w dokumentacji oznaczony został jako TS-32. Będzie mieć dwie nawy po 320 m, powstaje przy użyciu techniki odkrywkowej. W ramach prac związanych z wykopem, które dobiegły już końca, pozyskano 220 tys. m3 urobku. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), najbliższe kolejne etapy to wykonanie ław fundamentowych, ścian i ustroju nośnego. Później przyjdzie pora na m.in. montaż systemów, izolację obiektu, budowę odwodnienia, a także zasypanie tunelu.

Tunele w ciągu drogi S3

Drugi z tuneli w ciągu drogi S3 będzie zdecydowanie dłuższy – prawa nitka ma mieć 2273 m, a lewa – 2300 m. W tym wypadku do drążenia wykorzystywana jest metoda NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowania). Zgodnie ze stanem na koniec kwietnia tego roku, na portalu południowym tunelu TS-26 w nawie wschodniej wydrążono 430 m kaloty i 270 m sztrosy, a w nawie zachodniej 370 m kaloty i 250 m sztrosy. Na portalu północnym w nawie wschodniej wydrążono 100 m otworu.

W przypadku obu obiektów szerokość użytkowa przekroju typowego wyniesie 12 m. Dłuższy tunel przewidziano między miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, a krótszy – niedaleko Gostkowa. Odcinek Bolków–Kamienna Góra ma być oddany w II połowie 2023 r.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa – budowa tunelu w Batowicach [zdjęcia, wideo]