• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wielka Brytania: 10 maszyn TBM w projekcie HS2. Pierwsza już rusza [film]

Opublikowano: 14-05-2021 Źródło: HS2

W ramach brytyjskiego projektu budowy kolei dużych prędkości (HS2) zaplanowano 102 km tuneli, które wydrąży 10 maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Pierwsza, Florence, rozpoczyna prace pod Chilterns i wykona obiekt o długości około 16 km.


Fot. HS2 Fot. HS2
  • TBM Florence i Cecilia mają 170 m długości i tarcze o średnicy 10,26 m
  • Wydrążą dwie nitki tunelu pod Chiltern o łącznej długości około 32 km
  • Prace będą prowadzone całodobowo i potrwają 2,5 roku

90 m pod powierzchnią ziemi

Florence i jej bliźniaczka Cecilia, która wydrąży drugą nitkę tunelu, mają 170 m długości, tarcze o średnicy 10,26 m (wysokości dwóch żyraf) i ważą po 2 tys. ton (340 słoni afrykańskich). Zejdą na 90 m pod powierzchnię. Wewnętrzna średnica tunelu wyniesie 9,1 m. Każdy element obudowy będzie mieć rozmiary 2x4 m i wagę 8,5 ton. Będą łączone w pierścienie – w obu nawach będzie ich 112 tys.

Fot. HS2 Fot. HS2

Niemieckie TBM

Maszyny zostały wyprodukowane przez firmę Herrenknecht w fabryce w Niemczech i przetransportowane do Wielkiej Brytanii w ponad 300 oddzielnych ładunkach. Zmontowano je w pobliżu południowego portalu tunelu Chiltern i autostrady M25.


15 m dziennie

Florence (imię nadano na cześć pionierki pielęgniarstwa Florence Nightingale) rozpoczęła drążenie w kierunku północnym pod wzgórzami Chiltern. Za miesiąc dołączy do niej Cecilia, która w południowym portalu wykona drugą nitkę tunelu. Obie maszyny wyprodukowano z uwzględnieniem lokalnych warunków gruntowych. Będą pokonywały 15 m dziennie układając za sobą obudowę – w każdej nitce znajdzie się 56 tys. precyzyjnie ułożonych segmentów wzmocnionych wykonywanymi na miejscu włóknami.

Fot. HS2 Fot. HS2

Obsługa maszyn

Każda TBM będzie obsługiwana przez 17-osobową załogę pracującą na trzy zmiany: maszyny mają drążyć przez 24 godz. na dobę i siedem dni w tygodniu. Na powierzchni 100 pracowników będzie zajmować się logistyką i utrzymaniem płynności prowadzonych działań. Kreda pozyskana z urobku zostanie wykorzystana do zagospodarowania terenu południowego portalu po zakończeniu budowy.

Fot. HS2 Fot. HS2

Za pracę maszyn odpowiada generalny wykonawca, Align – spółka spółkę joint venture trzech przedsiębiorstw: Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine i VolkerFitzpatrick.

Fot. HS2 Fot. HS2

Wielka inwestycja infrastrukturalna

HS2 to największa inwestycja infrastrukturalna w Europie. Budowa obejmie m.in. 102 km tuneli od Londynu do West Midlands. Do realizacji przedsięwzięcia już zatrudniono 16 tys. pracowników. Na 200 placach budowy będzie użytych 2000 dźwigów, wywrotek i koparek. Celem jest modernizacja połączeń kolejowych między głównymi miastami Wielkiej Brytanii i zwiększenie przepustowości dla przewozów towarowych. Ma to być też krok do realizacji planu osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto. Z części pierwszego odcinka HS2 pasażerowie skorzystają między 2029 a 2033 r., a całe przedsięwzięcie może kosztować nawet 106 mld funtów.

Fot. HS2 Fot. HS2

Przeczytaj także: W Górach Błękitnych powstanie najdłuższy australijski tunel drogowy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia