Partnerzy portalu

Cztery TBM zakończyły drążenie tuneli metra pod Melbourne

Opublikowano: 08-06-2021 Źródło: tunnelbuilder.com, metrotunnel.vic.gov.au, www.premier.vic.gov.au

Cztery maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machnie) po 20 miesiącach zakończyły drążenie dwóch tuneli metra pod Melbourne w Australii. Ostatnia na metę przybyła Meg, a miesiąc przed nią Millie, Alice i Joan. Trwa ich demontaż i wydobywanie elementów na powierzchnię.


Fot. metrotunnel.vic.gov.au Fot. metrotunnel.vic.gov.au
  • Rekord szybkości drążenia wyniósł 195 m w tydzień
  • Średnio wykonywano 30 m na tydzień
  • 55 tys. betonowych elementów obudowy waży około 250 tys. ton

Prace nawet na 40 m pod ziemią

Każda z maszyn ma tarczę o średnicy 7,28 m i długość 120 m, a ważą po 1100 ton. Oba tunele mają po 9 km i wewnętrzne średnice 6,3 m. Ponad 55 tys. betonowych elementów obudowy waży około 250 tys. ton. Między stacjami końcowymi Kensington i South Yarra powstanie pięć stacji nowej linii metra: Arden na głębokości 16 m, Parkville (27 m), State Library (37 m), Town Hall (28 m) i Anzac (15 m). W trakcie prac drążono na głębokości zaledwie 1,5 m pod pętlą autobusową, 12 m pod rzeką Yarrą i 7 m pod tunelem Burnley. Największa głębokość wyniosła 40 m pod powierzchnią. Na trasie pokonywano skały bazaltowe, żwir, muł i glinę.

 


600 tys. m3 skał i ziemi

Od sierpnia 2019 r., czyli rozpoczęcia prac cztery TBM drążyły średnio 30 m tygodniowo, a rekord odnotowała Alice, która wykonała w tydzień 195 m tunelu. Maszyny usunęły 600 tys. m3 skał i ziemi – około jednej trzeciej z 1,8 mln m3 w ramach całej inwestycji. Wciąż trwają prace kombajnów chodnikowych, które wykonują stacje i ostatni odcinek obu nitek prowadzących do powstającej stacji Town Hall.

Fot. metrotunnel.vic.gov.au Fot. metrotunnel.vic.gov.au

Po ukończeniu drążenia TBM są demontowane, a ich elementy wydobywane na powierzchnię. Część z nich może zostać w przyszłości wykorzystana w kolejnych projektach tunelowych.

Dalsze prace w toku

Aktualnie roboty koncentrują się na 26 przejściach poprzecznych – krótkich tunelach łączących główne obiekty i umożliwiających ewakuację pasażerów w przypadku awarii lub wypadku. Po ukończeniu wjazdów do tuneli w South Yarra i Kensington rozpoczęły się prace nad połączeniem konstrukcji wejściowych z tunelami.

Fot. metrotunnel.vic.gov.au Fot. metrotunnel.vic.gov.au

Fot. metrotunnel.vic.gov.au Fot. metrotunnel.vic.gov.au

Kolejne prace będą związane z montażem układów sygnalizacji, sterowania ruchem pociągów, bezpieczeństwa, zasilania, mechanicznych oraz powiązanych systemów kontrolnych. Wszystkie muszą współdziałać ze sobą oraz z już istniejącą siecią. Instalacje przejdą gruntowne testy pod względem bezpieczeństwa i niezawodności.

Więcej pociągów, szybsze podróże

Nowe tunele metra mają zmienić sieci w Melbourne – między przedmieściami a centrum pojedzie więcej pociągów, a czasy przejazdów skrócą się nawet o 50 min. Zostaną połączone kluczowe miejsca w mieście, jak dzielnica medyczna i edukacyjna Parkville, ul. Kild Road i dzielnica Arden. Wszystko ma być gotowe w 2025 r. Drążenie zakończono na rok przed terminem.

Fot. metrotunnel.vic.gov.au Fot. metrotunnel.vic.gov.au

Przeczytaj także: Warszawa rozpoczyna wstępne projektowanie III linii metra

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia