• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: TBM Wyspiarka dotarła do ściany komory odbiorczej

Opublikowano: 17-09-2021 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Wyspiarka, która drąży tunel w Świnoujściu, pokonała już cieśninę Świnę, docierając do ściany komory odbiorczej na wyspie Wolin. W najbliższych dniach będzie do tego szybu wprowadzana. Obecnie w komorze znajduje się woda, a powodem tego jest konieczność wyrównania ciśnienia podczas wejścia tarczy.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Tunel w Świnoujściu, od początku marca br., drąży TBM składającą się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Ma 105 m długości i tarczę skrawającą o średnicy ponad 13,4 m. Waga samej tarczy to 280 ton, a całej TBM – 3120 ton. Po wprowadzeniu Wyspiarki do szybu odbiorczego, przez około dwa miesiące potrwa jest demontowanie. Równolegle do tego procesu rozpoczną się prace związane z wyposażaniem tunelu, w tym z montażem konstrukcji wewnętrznych.

Fot. MI Fot. MI

Na placu budowy w Świnoujściu znajduje się zakład prefabrykacji, w którym rozpoczęto już produkcję płyt podstropowych i elementów pod posadowienie jezdnia w tunelu.

Budowa tunelu w Świnoujściu

Podwodny, jednororurowy tunel w Świnoujściu będzie mieć 1,48 km długości. Znajdzie się w nim dwupasowa jezdnia dla ruchu w obu kierunkach. Pod jezdnią przewidziano galerię ewakuacyjną, do budowy której wykorzystana zostanie technologia mrożenia gruntu.

Tunel najgłębiej znajduje się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m. Cały budowany w Świnoujściu tunel będzie składać się jeszcze z dwóch części: ta o długości 475 m powstaje w murach oporowych, a 275 m – dzięki użyciu techniki odkrywkowej.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Podwodny obiekt połączy wyspy Uznam i Wolin, powstaje jako główny element układu drogowego o łącznej długości 3,2 km. Na wyspie Wolin zaplanowano rondo, a na wyspie Uznam odcinek z placem manewrowym i skrzyżowaniem.

Tunel w Świnoujściu ma być gotowy w październiku 2022 r. Władze miasta podjęły decyzję, że po oddaniu obiektu do użytku promy wciąż będą w tym miejscu funkcjonować, ale już tylko jako atrakcja turystyczna.

Fot. MI Fot. MI

Łączna wartość inwestycji to prawie 914 mln zł, z czego 775 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków UE.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!