Partnerzy portalu

HyperTunnel – start-up z innowacyjnym pomysłem na budowę tuneli

Opublikowano: 17-06-2022 Źródło: theconstructionindex.co.uk, hypertunnel.co.uk/

HyperTunnel został założony w Basingstoke w 2018 roku przez dwóch mężczyzn bez doświadczenia inżynieryjnego i budowlanego, ale z pomysłem na budowę tuneli z wykorzystaniem kombinacji wiercenia kierunkowego, sztucznej inteligencji i druku 3D.


HyperTunnel proponuje wykorzystanie połączenia horyzontalnego wiercenia kierunkowego, sztucznej inteligencji i druku 3D. Fot. HyperTunnel HyperTunnel proponuje wykorzystanie połączenia horyzontalnego wiercenia kierunkowego, sztucznej inteligencji i druku 3D. Fot. HyperTunnel
  • Brytyjski start-up zaproponował zupełnie nową technologią budowy tuneli
  • Pomysł został doceniony i nagrodzony w międzynarodowym konkursie
  • Dzięki dotacjom europejskim i z sektora biznesowego prowadzone będą dalsze badania nad rozwojem innowacyjnej technologii HyperTunnel

Nowe podejście HyperTunnel do budowy tuneli i systemów podziemnych jest szybsze, bezpieczniejsze, tańsze i bardziej zrównoważone niż obecne techniki. Tak przynajmniej twierdzą jego twórcy. Unikalne połączenie sprawdzonych technologii łączy najlepsze praktyki z branż tak różnorodnych, jak górnictwo odkrywkowe, inżynieria bezwykopowa i druk 3D

Do każdego otworu wysyłane są roje hiperbotów budujące powłokę strukturalną. Fot. HyperTunnel
Do każdego otworu wysyłane są roje hiperbotów budujące powłokę strukturalną. Fot. HyperTunnel


Cieszymy się, że międzynarodowi gracze rynku budowlanego widzą ogromny potencjał technologii, które rozwijamy i podzielają naszą pasję do ulepszania funkcjonowania świata. Jesteśmy podekscytowani, widząc, co możemy razem osiągnąć w nadchodzących miesiącach – podkreślił Jeremy Hammond, współzałożyciel HyperTunnel.

Pomysł doceniony przez międzynarodowych ekspertów

HyperTunnel jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu dla start-upów organizowanego przez CEMEX Ventures, Ferrovial, Hilti, Leonard Group VINCI i NOVA by Saint-Gobain. Brytyjski projekt zakłada wykorzystanie połączenia horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD), sztucznej inteligencji i druku 3D jako nowego sposobu budowy tuneli.
Start-up otrzymał dofinansowanie od francuskiej grupy budowlanej Vinci, w ramach programu wspierania nowych, innowacyjnych rozwiązań budowlanych i zamierza wykorzystać je na rozwój technologii „robotyki roju”.

Na czym polega innowacyjność?

Nowatorska metoda zaproponowana przez HyperTunel polega na wstrzyknięciu w ziemię wykładziny tunelu, a następnie usunięciu materiału z wnętrza za pomocą roju małych autonomicznych pojazdów zrobotyzowanych.

Metoda HyperTunnel wykorzystuje horyzontalną wiertnicę kierunkową do zainstalowania sieci rur HDPE, aby zapewnić dostęp do całej długości tunelu, tak aby rój wielofunkcyjnych robotów mógł wydrukować tunel w 3D. Fot. HyperTunnel
Metoda HyperTunnel wykorzystuje horyzontalną wiertnicę kierunkową do zainstalowania sieci rur HDPE, aby zapewnić dostęp do całej długości tunelu, tak aby rój wielofunkcyjnych robotów mógł wydrukować tunel w 3D. Fot. HyperTunnel


Metoda HyperTunnel wykorzystuje horyzontalną wiertnicę kierunkową do zainstalowania sieci rur HDPE, aby zapewnić dostęp do całej długości tunelu, tak aby rój wielofunkcyjnych robotów mógł wydrukować tunel w 3D.


Do każdego otworu wysyła się roje hiperbotów budujących strukturalną powłokę tunelu, za pomocą wytwarzania przyrostowego, tak jak to się dzieje w druku 3D.

Krop po kroku

Proces tunelowania opracowany przez start-up zakłada 4 główne etapu budowy:

Przygotowanie
•    Opatentowane techniki badań geologicznych ułatwiają wizualizację interfejsów i przeszkód geologicznych
•    Stworzenie Digital Twin wspierającego technologię Virtual Reality (VR) i Building Information Modeling (BIM)

Budowa
•    Ocena konstrukcji i walidacja przy użyciu uzupełniających technik inspekcji
•    Budowa tuneli z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i robotyki roju

Wykop
•    Bezpieczne wykopy wykonywane przez pracowników zdalnych
•    Prosty recykling urobku bez konieczności przetwarzania
•    Możliwość jednoczesnego nanoszenia warstwy betonu natryskowego (SCL)

Wykończenie
•    Niestandardowa podszewka zależna od ostatecznego zastosowania
•    Ulepszone zarządzanie cyklem życia dzięki monitorowaniu IOT i konserwacji predykcyjnej



Technologia HyperTunnel może naprawdę zrewolucjonizować branżę jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju podziemnych projektów budowlanych - powiedział Guillaume Bazouin, szef programów start-upów i intrapreneurs w Leonard Vinci. Wspierając projekt realizujemy nasze cele szybkiego reagowania na kryzys klimatyczny poprzez umożliwienie postępu technologicznego, który ma znaczny wpływ na środowisko – dodał.

W zeszłym tygodniu Europejska Rada ds. Innowacji przyznała HyperTunnel grant w wysokości 1,88 mln euro w ramach programu akceleracyjnego. Fundusze zostaną wykorzystane na ukończenie rozwoju platformy do budowy podziemnej robotyki HyperTunnel.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel – powstaje obudowa ostateczna

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!