Serwis maszyny TBM pod Martwą Wisłą

Blok serwisowy zlokalizowany jest na 462. metrze. Jest to obszar wzmocnionego gruntu o długości 8 m, a znajduje się na głębokości od -15,8 do -32,8 m p.p.m. Wykonano go w technologii jet-grouting – istniejący grunt wymieszano z zaczynem stabilizującym wtłaczanym strumieniowo pod wysokim ciśnieniem.

Przerwa serwisowa będzie trwać kilkanaście dni. Wówczas, podobnie jak przy drążeniu pierwszej nitki tunelu, specjalistyczne trzyosobowe grupy nurków będą sprawdzać czoło tarczy i stan zużycia narzędzi. Na podstawie wykonanej analizy wymienione zostaną zużyte części. Po zakończeniu serwisu drążnie będzie kontynuowane już bez przerw.

W ciągu trwającego około 2 tygodni przeglądu pracować będzie 40-osobowa grupa specjalistycznych pracowników. 36 z nich to profesjonalni nurkowie. Pozostałe osoby to: 2 operatorów komory hiperbarycznej oraz 2 lekarzy specjalistów medycyny hiperbarycznej.

Trwa wykańczanie I nitki tunelu

W wydrążonej już I nitce tunelu trwa montaż segmentów prefabrykowanych, stanowiących podstawę dla konstrukcji nośnej jezdni. Każdy segment składa się z trzech elementów – dennego i dwóch bocznych, łączonych mieszanką betonową na mokro – podaje w komunikacie GIK sp. z o.o. Elementy prefabrykowane przewożone są samochodem ciężarowym, a jednorazowo transportowany jest 1 komplet. Do rozładunku i montażu prefabrykatów w tunelu używany jest żuraw przejezdny. Do końca ubiegłego tygodnia zmontowano 400 m prefabrykatów dennych.

Zobacz fotogalerię z montażu segmentów prefabrykowanych w I nitce tunelu pod Martwą Wisłą