Wśród najciekawszych projektów tunelowych można wymienić np. budowę tunelu Gottharda w Szwajcarii, tunelu euroazjatyckiego w Stambule, Tuen Mun-Chek Lap Kok Link w Hongkongu czy jednoczesną budowę całej sieci metra w Katarze.

Inwestycje te zapisują się w historii budownictwa infrastrukturalnego jako wyjątkowe na skalę światową przedsięwzięcia, wyróżniające się nie tylko wielkością budowanych obiektów, ale także rozmachem pod względem zaangażowanego sprzętu. O niespotykanej do tej pory skali świadczy np. liczba TBM-ów wykorzystywanych podczas budowy sieci metra w Katarze, gdzie firma Herrenknecht AG dostarczyła  21 takich maszyn. Z kolei do budowy najdłuższego na świecie, 57-kilometrowego tunelu kolejowego w Szwajcarii, na który składają się dwie nitki dla obsługi obu kierunków ruchu, zmobilizowano cztery tarcze TBM, mogące drążyć w skałach.  

W referacie, który zaprezentuje Dymitr Petrow-Ganew (Herrenknecht AG), przedstawione zostaną wymienione wyżej projekty oraz zastosowane tarcze TBM. Pokazane będą też krótkie filmy z rożnych etapów realizacji inwestycji, które zadecydowały o spektakularnym powodzeniu projektów.

Co jeszcze w programie Konferencji "Budownictwo Podziemne"? Sprawdź.