Zgodnie z założeniami podpisanej właśnie umowy w ciągu roku poznamy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z przebiegiem i lokalizacją podziemnej kolei na odcinku Stadion Narodowy–Gocław – przekazało Metro Warszawskie.

­Do przetargu na opracowanie studium technicznego dla III linii metra przez Pragę-Południe zgłosiło się pięciu wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę według komisji przetargowej przedstawiło konsorcjum fim Egis Poland Sp. z o.o. i „Transeko” Brzeziński, Dybicz, Szagala Sp.j., Egis Rail S.A. O wyborze zwycięzcy w 58% zdecydowała cena,  ale też doświadczenie koordynatora (18%), doświadczenie analityka ruchu (12%), doświadczenie planisty/urbanisty (6%) i doświadczenie projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej (6%).

Zadaniem wykonawcy będzie szczegółowa analiza trzech wariantów przebiegu I etapu budowy linii metra M3:  

  • wariant I: stacja C14 Stadion Narodowy–stacja E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP);
  • wariant II: stacja C14 Stadion Narodowy–stacja E5 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego;
  • wariant III: stacja C14 Stadion Narodowy–stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez autorów opracowania.

Wstępny raport ma być gotowy w ciągu 12 tygodniu. Zawierać będzie wstępną analizę w zakresie przebiegu linii i lokalizacji stacji, informacje o otoczeniu planowanej trasy, uwarunkowania transportowe i techniczne, możliwości realizacyjne, powiązania stacji z innymi środkami komunikacji.

Z kolei po całorocznych pracach wykonawca przedstawić ma pełne opracowanie, które zawierać będzie szczegółową analizę porównawczą z uwzględnieniem: kryteriów funkcjonalno-przewozowych w tym wielkości przewozów, integracji różnych podsystemów transportowych), przestrzennych (kolizje z zagospodarowaniem), środowiskowych (oddziaływanie na środowisko i warunki zamieszkania), a także ekonomicznych.

Wartość kontraktu sygnowanego z wykonawcą to ponad 1,91 mln zł brutto.

Na dalszych etapach wykonane zostaną m.in. badania geologiczne, opracowane studium wykonalności, wykonane projekty koncepcyjne oraz budowlane dla inwestycji.

W 2019 r. rozpoczynamy pracę nad budową III linia metra, jednocześnie dokańczając pracę na II linii metra. Podejmę rozmowy z wykonawcami i spółkami miejskimi w celu przyspieszenia realizacji tej inwestycji i towarzyszących jej zmian w układzie komunikacyjnym – zapowiedział w ubiegłym roku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Trzaskowski chciałby urzeczywistnić budowę III, IV i V linii systemu kolei podziemnej w stolicy.

Cały czas trwają prace przy budowie II linii metra. Ma mieć ona łącznie 23 km i 21 stacji –  tyle samo, ile będąca od ponad dekady w eksploatacji I linia. Rozbudowa II linii potrwa do 2023 r.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi: powstaje komora startowa dla maszyny TBM