• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel średnicowy: obie maszyny TBM są już w Łodzi

Opublikowano: 25-06-2020 Źródło: PKP PLK

W Łodzi są już wszystkie elementy dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które będą drążyć tunel średnicowy. Ostatnio, m.in. drogą wodną, przywieziono części większej z nich. To maszyna o wadze 1560 ton, długości 110 m i tarczy o średnicy ponad 13 m, która wydrąży obiekt o długości 3 km (Łódź Polesie–Łódź Środmieście do stacji Łódź Fabryczna). Z kolei mniejsza z TBM (8,7 m średnicy tarczy, 650 ton wagi, 95 m długości) wydrąży cztery jednotorowe tunele o łącznej długości 4,5 km. Większa z nich ma drążyć 10 m dziennie, a mniejsza – 15 m.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Obecnie trwa przygotowywanie komór startowych dla TBM. W okolicy ulic Stolarskiej i Odolanowskiej zaplanowano komorę dla większej z nich: gotowe są ściany szybu zachodniego, obecnie trwa m.in., budowa ściany tzw. łącznika między szybem zachodnim a wschodnim. Komora dla dużej TBM będzie mieć 26,5 m głębokości oraz do 30 m szerokości. Prace (m.in. ściany szczelinowe) toczą się także w okolicy ul. Długosza, gdzie powstanie komora dla mniejszej maszyny. 

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

W ramach całego tego zadania toczą się też choćby prace projektowe związane z podziemnymi przystankami Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Projektanci w dokumentacji mają uwzględnić dodatkowy przystanek o roboczej nazwie Łódź Koziny.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Budowa podziemnych odcinków kolei w Łodzi to kolejny etap większego projektu, w ramach którego trzy lata temu otwarto Dworzec Łódź Fabryczna. Dzięki tunelowi średnicowemu stanie się on obiektem przelotowym, przez ścisłe centrum będą jeździć pociągi regionalne i dalekobieżne. Trasę tunelu wyznaczono od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.

Fot. PKP PLKFot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Drążenie ma rozpocząć się wkrótce, zgodnie z założeniami, wszystkie prace powinny być zrealizowane do 2022 r.

Przeczytaj także: Zamiast 10 tuneli - jeden. Bawaria ma plan dla kolei

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia