• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel średnicowy w Łodzi: rusza produkcja tubingów

Opublikowano: 29-09-2020 Źródło: PKP PLK

30 tys. tubingów, czyli elementów obudowy tuneli, zostanie wykonanych na potrzeby łódzkiego tunelu średnicowego. Rozpoczęła się ich produkcja w fabryce koło Mszczonowa. Cały projekt udrożnienia Łódzkiego Węzła Kolejowego jest warty 1,7 mld zł, z czego 1,4 mld zł wynosi dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko.


Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
  • 50 ciężarówek dziennie będzie dostarczać tubingi do Łodzi
  • W dwutorowym tunelu o długości 3 km zostanie ułożonych 13,5 tys. tych elementów
  • W czterech obiektach jednotorowych będzie ich 16,4 tys.

7,5 km tuneli

Podziemna trasa kolejowa będzie się składać z dwutorowego tunelu o długości 3 km oraz czterech tuneli liczących łącznie około 4,5 km. Będą poprowadzone od dworca Łódź Fabryczna w stronę stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabiniec. Ich ściany będą obudowane tubingami układanymi podczas drążenia tunelu przez maszynę TBM (ang. tunnel boring machine). W dwutorowym obiekcie znajdzie się 13,5 tys. tubingów, które utworzą „rurę” o średnicy 12,7 m. Na potrzeby jednotorowych zostanie wyprodukowanych 16,4 tys. tubingów, które zostaną ułożone w pierścienie o 5-metrowej średnicy.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK


Dostawy z wyprzedzeniem

Dostawy tych elementów obudowy tunelu rozpoczną się przed startem TBM i będą prowadzone w takim tempie, by wykonawca miał dwutygodniowy zapas. Dzienna produkcja wyniesie 100 tubingów, a każdego dnia na plac budowy będą przywożone przez około 50 ciężarówek. Z fabryki pod Mszczonowem będą dostarczane tylko całe elementy – takie rozwiązanie ograniczy wjazd do miasta większej liczby pojazdów.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Układanie obudowy tuneli

Podczas drążenia tarcza maszyny obraca się trzy razy na minutę, a rozdrobniony grunt jest transportowany na powierzchnię. W powstałej za TBM przestrzeni układane są pierścienie z tubingów. W ten sposób zapobiega się osiadaniu gruntu, osuwaniu ziemi i drganiom. W ciągu doby może powstać 10–15 m obudowy tunelu.

Większa maszyna będzie układać pierścienie złożone z ośmiu tubingów – masa jednego wynosi 10,5 tony. W przypadku mniejszej TBM pierścienie będą montowane z sześciu elementów (każdy po 6 ton) i 3-tonowego klucza domykającego konstrukcję.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Prace do wykonania

Duża tarcza wydrąży dwutorowy tunel od ul. Odolanowskiej do Łodzi Fabrycznej. Mniejsza rozpocznie pracę z rejonu ul. Długosza w kierunku ul. Stolarskiej, a po obróceniu wykona nitkę do stacji Żabiniec. Po zakończeniu tych operacji wydrąży tunel od ul. Włókniarzy do Łodzi Żabieńca i od ul. Włókniarzy do stacji Łódź Kaliska.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Komory startowe

W Łodzi trwa przygotowywanie komór startowych dla obu TBM. Przy ul. Długosza montowana jest mniejsza maszyna. Powstaje też wykop, zostaną wykonane ściany szczelinowe. Komora dla dużej TBM będzie miała 26,5 m głębokości i do 30 m szerokości. W pobliżu ul. Stolarskiej i Odolanowskiej postawiono już jej ściany. Pierwsze prace przy drążeniu tuneli zaplanowano na grudzień 2020 r.

Oprócz działań na budowach w trakcie opracowywania są projekty podziemnych przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Uwzględniono też potencjalny trzeci, roboczo nazwany Łódź Koziny.

Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK

Nowa jakość kolei

Łódzka inwestycja pozwoli zwiększyć możliwości kolejowych połączeń międzyregionalnych i zapewni szybsze połączenia przez centrum miasta. Łódź Fabryczna ze stacji końcowej zamieni się w przelotową, przez centrum miasta będą mogły przejeżdżać pociągi regionalne i dalekobieżne zarówno na osi wschód-zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska), jak i północ-południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Powstaną nowe przystanki (jak Łódź Polesie i Łódź Śródmieście) zintegrowane z komunikacją miejską.

Przeczytaj także: Pierwsze fragmenty tunelu w Świnoujściu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!