• Większa Katarzyna wykona około 10 m tunelu dziennie
  • Mniejsza Faustyna pokona w tym czasie 15 m
  • Na budowę trafi 30 tys. elementów obudowy tuneli

Przelotowa Łódź Fabryczna

Tunel średnicowy powstanie w ramach kontynuacji budowy dworca Łódź Fabryczna, który nie będzie już stacją końcową i stanie się przelotową. Tędy przejadą pociągi regionalne i dalekobieżne na osi wschód-zachód (stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) oraz północ-południe (stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). W ramach projektu powstaną nowe przystanki m.in. Łódź Polesie i Łódź Śródmieście – zintegrowane z komunikacją miejską ułatwią mieszkańcom codzienne podróże.


Drążenie z budową tunelu

Wykonywanie tunelu za pomocą maszyn TBM polega na jednoczesnym drążeniu i układaniu obudowy tunelu skonstruowanej z elementów zwanych tubingami. Tarcza drążnicy obraca się trzy razy na minutę rozdrabiając grunt, który na bieżąco jest transportowany na powierzchnię. W przestrzeni za maszyną montowane są elementy obudowy składające się na kolejne pierścienie. W ciągu doby można ułożyć około 10 m (większa maszyna) lub nawet 15 m (mniejsza) obudowy tunelu. Maszyny TBM skonstruowane są tak, by zapobiegać osiadaniu terenu i drganiom, a jednocześnie minimalizować kolizje z infrastrukturą miejską.

Żeńskie imiona

Zgodnie z tradycją drążnice TBM otrzymują imiona żeńskie. Tarczom w Łodzi nadano imiona Katarzyna i Faustyna - imię patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymała większa tarcza, mniejszej maszynie nadano imię Faustyna, takie jakie ma patronka Łodzi św. Faustyna Kowalska – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Pięć tuneli w budowie

Katarzyna (z tarczą o średnicy około 13 m) wydrąży w kierunku dworca Łódź długi na prawie 3 km tunel o zewnętrznej średnicy 12,7 m. Wewnątrz zostaną położone dwa tory. Faustyna z tarczą o średnicy 8,76 m wykona cztery jednotorowe tunele o średnicy zewnętrznej 8,5 m i łącznej długości około 4,5 km. Pod Mszczonowem produkowane są elementy obudowy tuneli. Do Łodzi zostanie dostarczonych 30 tys. tubingów. Dzienna produkcja to 100 sztuk, które systematycznie będą transportowane na teren budowy.

Prace projektowe

W trakcie drążenia i robót budowlanych realizowane są także prace projektowe związane z podziemnymi przystankami Łódź Polesie i Łódź Śródmieście. Wykonawca uwzględnia w projekcie dodatkowy, trzeci przystanek o roboczej nazwie Łódź Koziny.

Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość wynosi ponad 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,4 mld zł. Zakończenie prac jest planowane do końca 2022 r.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:

7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego

3 km – długość odcinka dwutorowego

4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych

13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM

2260 ton – waga większej maszyny

650 ton – waga mniejszej maszyny

10 m – szacowany dzienny postęp drążenia

25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel


Przeczytaj także: Warszawa: kontrola jakości powietrza w okolicach tunelu na Ursynowie