Takie podejście będziemy promować i uzasadniać konkretnymi przykładami podczas czwartej już edycji konferencji STORMWATER Poland 2020. Program został tak zaplanowany, aby pokazywać słuszność takiego podejścia, opierając się na doświadczeniach i wiedzy ekspertów oraz projektach już wdrażanych w życie na szczeblu centralnym i lokalnych.

W dobie wyraźnych zmian, jakim podlega środowisko, w tym upałów, susz, gwałtownych deszczów, burz oraz powodzi, nikt myślący długofalowo nie podważa zaangażowania w traktowanie wody jako cennego zasobu. Na szczęście!

Świadome i odpowiedzialne władze

Problem zmian klimatycznych oraz konieczności zarządzania wodami opadowymi dostrzegają także przedstawiciele najważniejszych instytucji w naszym państwie. Patronat nad konferencją STORMWATER zapowiedzieli przedstawiciele władz i jednostek administracji, którzy odpowiadają za stan środowiska, w tym między innymi za zarządzanie wodami opadowymi:

  • Ministerstwo Klimatu potwierdza, że problematyka wodna to jeden z naczelnych priorytetów oraz że rządowe plany obejmują inwestycje w tzw. małą retencję.
  • „Wody Polskie”, jednostka administracji państwowej, aktywnie i skutecznie prowadzi kampanię „Stop suszy!”
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje programy wspierające adaptację do zmian klimatycznych.

Takie świadome i odpowiedzialne podejście to klucz do optymistycznego spojrzenia w przyszłość. To także klucz do merytorycznej wartości konferencji, ponieważ przedstawiciele tych instytucji i jednostek podzielą się wiedzą podczas konferencji STORMWATER 2020.

Preludium, czyli warsztaty poprzedzające STORMWATER Poland 2020 w dniu 3 marca

Jako przygotowanie do konferencji warto rozważyć udział w dwóch warsztatach w dniu poprzedzającym konferencję:

  • Warsztat I pt. Zarządzanie kryzysowe oraz innowacje produktowe w zakresie zagospodarowania wód opadowych. Warsztat podzieliliśmy na dwie części: A i B.
    Cześć A, za którą stoi Wojciech Szpakowski ze spółki Gdańskie Wody, dotyczy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a cześć B, w wykonaniu Andrzeja Osińskiego z Retencja.pl, dotyczyć będzie innowacji produktowych.
  • Warsztat II pt. Wydawanie i weryfikacja warunków technicznych dla wód opadowych. Prowadzący – Jacek Zalewski – przybliży uczestnikom nowoczesne narzędzia wspierające określanie warunków technicznych na przyłączenia do sieci deszczowej.

Szczegółowe informacji o warsztatach dostępne są na stronie https://stormwater.retencja.pl/ w części PROGRAM – warsztaty.

Deszczowe inspiracje, czyli o czym będziemy dyskutować podczas STORMWATER Poland 2020 w dniach 4 i 5 marca

Osią przewodnią konferencji będą: retencjonowanie wód deszczowych oraz zmiany klimatyczne w ujęciu jak najbardziej praktycznym z punktu widzenia uczestników.

Zaplanowaliśmy pięć podstawowych bloków merytorycznych:

1. To musimy zrobić dla naszych dzieci – blok poświęcony zmianom klimatycznym oraz metodom, projektom i technikom adaptacji do tych zmian.

Prelegenci w ramach tego bloku to m.in.:

  • prof. Maciej Zalewski, twórca koncepcji ekohydrologii, która stanowi podstawę metodologii Nature Based Solutions rozwijanej przy ONZ;
  • dr Małgorzata Stolarska, która reprezentuje „Wody Polskie” i projekt „Stop suszy!”;
  • Anna Czyżewska z NFOŚiGW;
  • Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu.

2. Inspiracje deszczowe – blok dotyczący rozwiązań i technologii pochodzących z Polski i świata, które służyć mają odtwarzaniu utraconej retencji oraz prawidłowemu gospodarowaniu wodami opadowymi.

Wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in.:

  • Dr Suresh Kumar Rohilla z Centrum Nauki i Środowiska z Indii;
  • Przedstawiciele władz Słupska oraz Rumi.

3. We’re digital – blok inspirowany premierą projektu Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa. Nie zabraknie przykładów zaprzęgnięcia modeli komputerowych do realizacji skomplikowanych zadań inżynierskich z kraju i zza granicy.

4. Jak robią to nasi sąsiedzi? – blok służący podpatrzeniu tego, co inni robią lepiej w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i retencji. Warto posłuchać, jak radzą sobie z tym tematem przedstawiciele Słowacji, Ukrainy, Litwy i Rumunii.

5. Powodzie miejskie – blok, w którym zbierzemy trudne i cenne doświadczenia organizacji akcji przeciwpowodziowych. O swoich doświadczeniach i różnych perspektywach opowiedzą osoby, które musiały organizować akcje przeciwpowodziowe, przedstawiciele firm wodociągowych, reprezentanci miast oraz ubezpieczyciele.

Szczegółowe informacji o wystąpieniach dostępne są na stronie www.stormwater.retencja.pl w części PROGRAM – Dzień 1 oraz Dzień 2.

Tak zaprojektowane trzy dni pełne inspiracji oraz udział rzeczywistych autorytetów dają pewność dostarczenia realnej wartości każdemu uczestnikowi, któremu bliskie są tematy związane z mądrym zarządzaniem środowiskiem i wodą jako cennym zasobem.

Zapraszamy do udziału! Zgłoszenia przyjmujemy na www.stormwater.retencja.pl.

Do zobaczenia w Gdańsku już 3–5 marca 2020 r. na STORMWATER POLAND 2020!