W przypadku budownictwa drogowego niezmiennie powstają kolejne odcinki tras ekspresowych czy autostrad, prowadzony jest projekt budowy 100 obwodnic. Sama tylko Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddaje do użytku co roku dziesiątki kilometrów nowych dróg; także większość miast zaangażowanych jest w remonty ulic czy przestrzeni do spacerów. Dużo pracy mają też firmy związane z budownictwem portowym – robotami objęto tysiące metrów nabrzeży, czyli terenów, które na potrzeby obsługi statków muszą być odpowiednio uzbrojone w podziemną sieć.

W najbliższych latach setki milionów złotych na modernizację i budowę obiektów hydrotechnicznych, np. jazów, przeznaczy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Celem są zabiegi melioracyjne, zatrzymywanie wody, która ma być wykorzystana do nawodnień rolniczych. W przyszłości na brak zajęcia nie powinny narzekać też firmy zajmujące się infrastrukturą zielono-niebieską, ponieważ zmiany klimatu także na samorządowcach wymusiły inwestowanie w rozwiązania retencyjne. W Polsce rozwija się budownictwo mieszkaniowe, powstają nowe osiedla. Według GUS, w 2019 r. oddano do użytku ponad 207,2 tys. mieszkań, co było najlepszym wynikiem od 1978 r. Trwa także modernizacja lotnisk, a planowana jest budowa nowego, jednego z największych w Europie. 

Na papierze wszystko to inwestycje z różnych sektorów budownictwa. Mają jednak one wspólny mianownik – w zasadzie w przypadku każdej z nich występuje konieczność budowy infrastruktury przesyłowej. Drogi, ulice, miejskie place czy lotniska potrzebują odwodnienia, osiedla i budowle portowe możliwości odprowadzania ścieków, a rolnictwo sprawnego systemu rozprowadzania wody do nawodnienia.

Kluczowa rola szczelności

Kompletny system kanalizacyjny składa się z kilku elementów. Ważną rolę spełniają w nim szczelne studnie kanalizacyjne. Stosowane są we wszystkich typach kanalizacji – deszczowym, sanitarnym czy też np. ogólnoprzemysłowym. Wykorzystuje się je w pasach drogowych, na obszarach ruchu pieszego, na terenach podmokłych do melioracji gruntów. A także, co bardzo ważne, na terenach szkód górniczych, czyli w miejscach, w których dochodzi do deformacji terenu, czy nawet występowania wstrząsów. 

W Polsce jednym z wiodących producentów w zakresie studni kanalizacyjnych jest firma Bruk-Bet. Średnice jej produktów są różne, a dobiera się je w zależności od liczby i wielkości kanałów połączeniowych. Różne są też miejsca ich stosowania, a także sposoby na połączenia międzykręgowe. Przykładowo, studnie typu U znajdują zastosowanie w miejscach wymagających idealnej szczelności, a połączeń międzykręgowych dokonuje się za pośrednictwem uszczelek elastomerowych. Z kolei studnie typu F stosuje się w miejscach o mniejszym zagrożeniu infiltracją, a do połączeń międzykręgowych używa się zamka na felc, do tego zaprawy wodoszczelnej, sznura bentonitowego lub bitumicznego oraz innej masy uszczelniającej.

Budowa kanalizacji a obciążenia komunikacyjne

Bardzo ważną rolę w przypadku studni kanalizacyjnych spełniają dennice, czyli ich podstawy. Firma Bruk-Bet produkuje je w systemie PERFECT, wykorzystując do tego skomputeryzowane metody, a także beton samozagęszczalny. W tym systemie powstają jednorodne dennice z monolitycznie wytworzonymi kinetami dna zapewniające maksymalną szczelność systemu – z dowolną (w zależności od decyzji klienta) liczbą przyłączy, ich średnic, wysokości, kątów czy spadków. Dowolny jest także wybór rur przyłączeniowych; mogą być betonowe, żelbetowe, kamionkowe, PVC, PE-HD, PU, żeliwne itd. Dennice PERFECT umożliwiają bardzo dokładne połączenie dopływów i idealne warunki hydrauliczne, nawet na określanych jako trudne terenach zurbanizowanych. Niezakłócony przepływ to z kolei brak osadów, a za tym idą mniejsze koszty konserwacji i w efekcie utrzymania całego systemu. Co równie ważne, dennice powstają wyłącznie z betonu podlegającego recyklingowi. Ponadto do ich produkcji zużywa się mniej energii pierwotnej, więc tym samym zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery. Ich żywotność to z kolei ponad 100 lat.

Zanim woda opadowa z utwardzonych powierzchni – dróg, ulic czy placów – trafi do studni, odbierana jest przez wpusty uliczne (to elementy, które służą też do odseparowania części stałych), czyli inaczej szczelne studzienki. Te oferowane przez firmę Bruk-Bet charakteryzują się połączeniami międzykręgowymi za pośrednictwem zaprawy. Bardzo ważne, by wpusty nie zapadały się pod wpływem obciążeń komunikacyjnych, dlatego producent oferuje możliwość użycia pierścieni odciążających i wyrównawczych. W ofercie firmy znajdują się też odwodnienia liniowe czy prefabrykaty betonowe dla drogownictwa. 

Budowa systemu kanalizacyjnego to duże wyzwanie, a pomyłka w doborze elementów może później drogo kosztować. Dlatego tak ważne jest, żeby nie tylko zadbać o dobry projekt, ale też postawić na rozwiązania dostarczane przez sprawdzonego producenta: zapraszamy na stronę intrac.com.pl.