Partnerzy portalu

Łódź: już 10 km kanałów wyremontowanych bezwykopowo

Opublikowano: 04-06-2021 Źródło: ZWIK Łódź

Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWIK) remontuje w śródmieściu kanały pod ulicami Legionów i Cmentarnej wykorzystując do renowacji bezwykopową metodę CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Najstarsze odcinki sieci kanalizacyjnej mają niemal 100 lat. Są odnawiane z wykorzystaniem rękawów nasączonych poliestrową żywicą, które usztywniają się pod wpływem promieni ultrafioletowych (UV). Ten sposób sprawdził się już na ponad 10 km kanalizacji.


Fot. ZWIK Łódź Fot. ZWIK Łódź
  • Bezwykopowa metoda CIPP nie wymaga rozkopywania ulic, a renowacje są szybsze od tradycyjnych
  • Do robót wystarcza kilkunastu pracowników, nie jest potrzebny ciężki sprzęt
  • W tym roku odnowionych zostanie 3,5 km przewodów pod 13 ulicami

Szybkie renowacje z użyciem światła

Część ze 100-letnich kanałów wymaga pilnych napraw, w przeciwnym razie może dojść do zatamowania przepływu ścieków w wyniku zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych. ZWiK aktualnie naprawia kanały biegnące pod ulicami Cmentarną i Legionów wzmacniając popękane przewody rękawami z włókna szklanego nasączonymi żywicą poliestrową, które tężeją pod wpływem światła UV. Renowacja odbywa się etapami. Elastyczny rękaw wprowadza się do remontowanego kanału przez studnię kanalizacyjną. Następnie układa się go na dnie przewodu i napełnia sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w sztywnym rękawie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne do kamienic – informuje ZWiK.

Fot. ZWIK Łódź Fot. ZWIK Łódź


Do odnowienia 150-metrowego odcinka kanału wystarcza kilkunastu pracowników, a prace nie powodują większych utrudnień dla kierowców – ruch uliczny jest utrzymany. Także mieszkańcy mogą korzystać z toalet i łazienek, ponieważ w trakcie prac nie odcina się odpływu ścieków z budynków.

Coraz większa popularność CIPP w Łodzi – zobacz wideo

Już ponad 10 km kanałów wyremontowanych

Metodą CIPP dokonano już renowacji ponad 10 km najbardziej zniszczonych kanałów. Jak podaje ZWIK, szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są kamionkowe rury kanalizacyjne przebiegające pod tramwajowymi torowiskami, czy pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia kamionkowych rur, szczególnie na ich połączeniach.

Fot. ZWIK Łódź Fot. ZWIK Łódź

Bez uciążliwych robót i ciężkiego sprzętu

Ich remontowanie metodą tradycyjną wymagało odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Prace były uciążliwe, trwały tygodniami, wymagały udziału licznych pracowników i stosowania ciężkiego sprzętu. Zastosowanie rękawów jest znacznie szybsze, nieingerencyjne i skuteczne, a żywotność kanałów przedłuża się o co najmniej 50 lat. W Łodzi ten sposób wykorzystuje się w rurach o średnicy do 600 mm. Sprawdza się on w ciasnych ulicach śródmieścia, gdzie brakuje miejsca na pracę ciężkiego sprzętu i możliwości demontażu torowisk. Całe oprzyrządowanie do renowacji kanału przy użyciu rękawa z włókna szklanego mieści się w jednej przyczepie samochodowej.

Fot. ZWIK Łódź Fot. ZWIK Łódź

Renowacje zrealizowano już na czterech odcinkach ulic: Cmentarnej (od Mielczarskiego do Legionów), Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Brukowej i Paderewskiego. W 2021 r. prace zostaną przeprowadzone pod 13 ulicami i obejmą 3,5 km kanałów.

Przeczytaj także: Warszawskie MPWiK: drugi przewiert pod Wisłą zakończony

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!