Łatwiej o wsparcie z UE

Podkreślono, że zdecydowano się na taki krok, ponieważ przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą pozyskiwać wsparcie z Unii Europejskiej, natomiast umowa z Saur Neptun wykluczała taką możliwość. Przejęcie funkcji operatorskiej może ułatwić w przyszłości pozyskiwanie środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, m.in. na budowę instalacji fotowoltaicznych i innych rozwiązań z zakresu nowych technologii, zmniejszając tym samym opłaty za energię elektryczną, które są jedną z głównych pozycji kosztowych – tłumaczy Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Wiceprezydent podkreśla też, że przejęcie przez miejską spółkę działalności operatorskiej umożliwi także pełną kontrolę władz miasta nad nowymi taryfami, co pozwoli dostarczać mieszkańcom Sopotu wodę najlepszej jakości w jak najniższej cenie.

Dostawy wody bez zakłóceń

Wszyscy, którzy mieli umowy podpisane z Saur Neptun Gdańsk, muszą parafować nowe – z firmą AQUA-Sopot sp z o.o. Można to czynić od 21 czerwca br. Zmiana operatora nie spowoduje żadnych zakłóceń w dostarczaniu wody do sopockich domów i mieszkań czy w odprowadzeniu ścieków. Zwracam uwagę, że cena wody jest regulowana, taka sama dla wszystkich odbiorców, a usługę jej dostarczenia świadczyć będzie tylko AQUA-Sopot. Nikt nie może proponować podpisania umowy czy sprzedaży wody w innej cenie – podkreśla Marcin Burakowski, prezes AQUA-Sopot.

Saur Neptun usługi na terenie Sopotu świadczy od 1992 r. Z tego powodu, że Sopot nie ma swojej oczyszczalni ścieków, spółka z Gdańska nadal będzie od miasta tego obierać ścieki (jako operator zakładu Gdańsk Wschód).

Na sieć wodociągową Gminy Miasta Sopot składa się ponad 90 km przewodów magistralnych i rozdzielczych oraz ponad 30 km przyłączy do budynków. Sieć zbudowana jest w układzie pierścieniowym. W skład systemu wodociągowego wchodzą zbiorniki wyrównawczo-zapasowe. Z kolei długość kanalizacji sanitarnej w Sopocie wynosi około 75 km plus ponad 35 km przyłączy do budynków.

Przeczytaj także: Gdańsk ma aleję… włazów kanalizacyjnych