• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec I etapu budowy alternatywnego układu przesyłowego pod Wisłą

Opublikowano: 15-07-2021 Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. zakończyła drążenie pod Wisłą  drugiego z rurociągów alternatywnego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy. Do realizacji zadania wykorzystano metodę Direct Pipe.


Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

Zakres zamówionych przez spółkę prac obejmował wykonanie otworu wiertniczego tarczą drążącą z równoległą instalacją kolejnych sesji (tzw. lir) rurociągu stalowego o średnicy 1,2 m. Łączna długość kolektora, który znalazł się pod ziemią, wynosi prawie 800 m. Generalnym wykonawcą inwestycji była Inżynieria Rzeszów S. A., która wybudowała także pierwszy rurociąg.

Umowa na wykonanie nitki B, po przeprowadzeniu zamówienia publicznego, została podpisana na początku lutego 2021 r., wówczas także rozpoczęły się prace przygotowawcze i projektowe. Samo drążenie trwało około miesiąca i zakończyło się zgodnie z planem 31 maja 2021 r., kiedy tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły. Wybudowano wtedy również komory połączeniowe, przeprowadzono niezbędne prace przyłączeniowe oraz wykonano testy szczelności i próby ciśnieniowe nowego rurociągu.

Już pod koniec kolejnego miesiąca rozpoczął się rozruch tego odcinka, obecnie drugi rurociąg może już zostać oddany do eksploatacji, tj. przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części stolicy do oczyszczalni „Czajka”.

Jak podaje przedsiębiorstwo, równolegle z tymi pracami realizowano jeszcze jedną część projektu, tj. budowę uzupełniającego naziemnego rurociągu, łączącego istniejącą infrastrukturę naziemną po obu stronach rzeki (pompownię na lewym brzegu i komorę rozprężną na prawym brzegu Wisły) z rurociągami pod korytem rzeki. Uruchomienie dodatkowego rurociągu ma za zadanie wzmocnienie wydajności przesyłu do czasu całkowitego zakończenia  budowanego obecnie alternatywnego układu przesyłowego.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

Co dalej?

11 czerwca br. spółka podpisała z firmą Budimex S.A. kontrakt o wartości prawie 58 mln zł netto na wykonanie sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą zakładami „Świderska”  i „Farysa”. 

Prace obejmują wykonanie projektu, budowę oraz uruchomienie docelowej infrastruktury nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej wraz z związanymi sieciami i obiektami przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa.

Zakończenie robót planowane jest na III kwartał 2022 r. Realizacja tej inwestycji będzie oznaczać powstanie alternatywnego układu przesyłowego. 

Demontaż uszkodzonego układu przesyłowego trwa

Równolegle z realizacją alternatywnego układu przesyłowego spółka prowadzi prace związane z demontażem uszkodzonych podczas awarii z 29 sierpnia 2020 r. kolektorów w tunelu pod Wisłą. Jest to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, w swoim charakterze zbliżone do prac górniczych, dlatego czas jego wykonania szacowany jest na około rok.

Odtworzenie układu w tunelu jest planowane do końca 2024 r.

Inwestycja w liczbach

Długość przewiertów: nitka A – 793 m, nitka B – 795,5 m
Łączna liczba spawów: 131 (66 na nitce A, 65 na nitce B) 
Stal użyta do budowy rurociągów: 710 t
Głębokość przewiertów: nitka A – około 9 m pod dnem rzeki, nitka B – około 10 m pod dnem rzeki
Odległość między dwiema nitkami: 10 m
Średnica rurociągów: 1,2 m
Średnia dobowa prędkość drążenia: około 29 m
Liczba pracowników bezpośrednio zaangażowanych w budowę: 100 (4500 roboczogodzin)

Przeczytaj także: Kto wybuduje ostatni odcinek kolektora Wiślanego w Warszawie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!