Partnerzy portalu

IGWP: 70% przedsiębiorstw wod-kan ma straty za I kwartał 2022 r.

Opublikowano: 28-06-2022 Źródło: IGWP

Według Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP) działalność Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pogarsza kondycję przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Izba przeprowadziła analizę strat w I kwartale 2022 r. na podstawie anonimowej ankiety wśród spółek, w których zakończył się proces zatwierdzania taryf (90%) lub jest w toku.


Wodociąg. Fot. ilustr. ThomBal/Adobe Stock Wodociąg. Fot. ilustr. ThomBal/Adobe Stock
  • 70% przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych ma straty za I kwartał 2022 r.
  • Głównym powodem są wzrosty cen energii i gazu, średnio na poziomie 70%
  • Taryfy zatwierdzane przez Wody Polskie nie są w stanie pokryć tych kosztów

W ankiecie pytano członków IGWP o diagnozę sytuacji w przedsiębiorstwach i ocenę strat spowodowanych podwyżkami cen energii elektrycznej oraz rosnącą inflacją. Otrzymano 204 odpowiedzi, głównie od spółek średniej wielkości (obsługują 20–100 tys. mieszkańców) i dużych (ponad 100 tys.). 28,4% to małe podmioty (poniżej 20 tys.).

Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”


Drożejąca energia uderza w spółki

Z zebranych informacji wynika, że w I kwartale 2022 r. straty poniosło 70% przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Zdecydowana większość ucierpiała z powody wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. To kwoty wyższe od kilkunastu do nawet 378%, przy średniej przekraczającej 70%. Wpływ tych podwyżek zwiększa koszty działalności o 2 do 11%. Zmiany nie odczuły tylko spółki z długoterminowymi, na dwa, trzy lata, umowami. Te, które są w trakcie wyłaniania dostawców, spodziewają się znacznych podwyżek, zwłaszcza w przypadku elektryczności.

Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

Za długi czas postępowań w sprawie taryf

Sprawdzano też czas postępowania w sprawie zatwierdzenia taryf. 179 ankietowanych przedsiębiorstw wod-kan otrzymało już decyzje. Trwało to średnio 169 dni, najkrócej 24, a najdłużej aż 500. W przypadku pozostałych spółek część czeka na wydanie decyzji lub dostało decyzję odmowną. W tym drugim przypadku w toku są odwołania, a firmy pozostają w sporze z Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej. Najdłuższe takie postępowanie rozpoczęło się 18 stycznia 2021 r. (17 miesięcy) i wciąż trwa. Trzy przedsiębiorstwa wprowadziły taryfę na mocy art. 24f ust. 2, tj. z mocy ustawy zaopatrzeniowej (po przekroczeniu przez organ terminu 45 dni na wydanie decyzji) – informuje IGWP.

Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

Będą wnioski o skrócenie taryf

Z danych wynika, że sytuacja przedsiębiorstw wodociągowo–kanalizacyjnych jest na tyle zła, że jeśli nawet nie wystąpiły z wnioskiem o skrócenie taryf, to planują takie działanie. Ponad 80% spółek uważa, że aktualna sytuacja zmusza je do zmiany taryfy.

Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” Źródło: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

Przeczytaj także: Tarnowskie Góry wdrożyły monitoring sieci i urządzeń wod-kan

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!