Konferencję „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych” już po raz dziesiąty zorganizował w dniach 26–28 lutego br. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jak poprzednio, udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele środowisk naukowych, projektanci, wykonawcy i producenci oraz eksploatatorzy sieci, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Wydarzenie, mimo swojego lokalnego charakteru, spotkało się z dużym zainteresowaniem osób związanych z branżą wodno-kanalizacyjną.

W ciągu trzech dni uczestnicy konferencji w Ustroniu mieli okazję wysłuchać 25 referatów, a także zapoznać się z prezentacjami produktów 8 firm z branży wod-kan. Wystąpienia, które odbyły się podczas siedmiu sesji, dotyczyły istotnych zagadnień naukowych i technicznych niezbędnych do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji zarówno sieci, jak i instalacji wod-kan, wykonywanych w nowych technologiach. Głównym ich celem była prezentacja i ocena krajowych oraz zagranicznych osiągnięć w tym zakresie. Większość prezentacji wzbudziła żywe zainteresowanie uczestników, czemu dali oni wyraz w dyskusjach, które wywiązywały się na sali obrad po wysłuchaniu referatów. Słuchacze dzielili się zarówno swoimi opiniami, jak i doświadczeniami w kwestii poruszonej problematyki.

W obszarze tematyki badawczej przedstawiono prezentacje dotyczące m.in. wpływu materiałów instalacyjnych na bezpieczeństwo zdrowotne wody w instalacjach wodociągowych, analizy zużycia wody w krytej pływalni z basenem sportowym, analizy parametrów eksploatacyjnych sieci wodociągowych zlokalizowanych w obrębie wpływów eksploatacji górniczej, czy systemowego podejścia do oceny bezpieczeństwa działania systemu odwodnienia terenu zurbanizowanego. Częścią każdej sesji była prezentacja produktów firm związanych z branżą, takich jak Saint-Gobain, Steinzeug-Keramo, Uponor Infra, Złote Runo czy Mirometr.

Po czwartkowych wykładach organizatorzy wydarzenia zaprosili uczestników na zwiedzanie Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie, po którym dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych podczas kolacji regionalnej i dźwiękach kapeli góralskiej „Zbójnicy”.

Patronat naukowy nad wydarzeniem sprawowała Sekcja Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, zaś patronat medialny m.in. kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”.

Wysoki poziom merytoryczny prezentacji naukowych sprawił, że – po raz kolejny – konferencję można uznać za niezwykle udaną i owocną. Zatem już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy na jedenastą odsłonę wydarzenia organizowanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach.