Zagrożeniem będzie też silny wiatr, wiejący z prędkością do 90 km/godz. i opady do 40 mm. Mapa obejmuje zaledwie część województwa śląskiego, mazowieckiego i lubelskiego, ale cały teren województwa małopolskiego i podkarpackiego.


Przewidywane opady mogą prowadzić do podtopień. IMGW wydał dwa ostrzeżenia z tym związane, obydwa dotyczą woj. śląskiego: na obszarze dopływów Odry oraz na terenie zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły. W związku z prognozowanymi burzami wraz z intensywnymi opadami deszczu spodziewane są wzrosty poziomu wody, na ogół gwałtowne, do strefy stanów wysokich. Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na mniejszych ciekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo mogą zostać krótkotrwale przekroczone stany alarmowe.

Możliwe pojawienie się nawalnych deszczy, krótkich, ale bardzo obfitych, jest jedną z negatywnych konsekwencji zmian klimatu. Zwłaszcza na terenach zurbanizowanych jest to zjawisko groźne, z uwagi na brak w wielu miastach wydolnej infrastruktury, która mogłaby nadmiar deszczówki odprowadzić.

W dniach 4–6 września br. w Zakopanem odbędzie się IV Konferencja „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, podczas której zostaną poruszone tematy gospodarowania wodami opadowymi, ochrony przeciwpowodziowej i radzenia sobie z negatywnymi skutkami zmian klimatu Szczegółowe informacje na temat spotkania oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]