Projekt „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice” obejmuje osiem zadań. W jego ramach powstaną urządzenia oraz zbiorniki do retencjonowania wody w trzech rejonach: ul. Wodnej, ul. Weneckiej/Piasta oraz ul. Zamkowej/Kopernika, a także sześć ogrodów deszczowych, które – jak podają władze miasta – dzięki specjalnie przygotowanemu i wyprofilowanemu gruntowi oraz roślinności, działają jak „gąbki”, absorbując i powoli uwalniając wodę.

Na sześciu gminnych działkach o łącznej powierzchni 3,8 ha powstaną zielone wyspy, na których zasadzonych zostanie ponad dwa tysiące drzew. Zieleni przybędzie w rejonie drogi krajowej nr 1 oraz ulic: Cienistej, Cmentarnej, Wierzbowej, Wodnej, Zajęczej i Starowiejskiej. Zmienią się też wiaty autobusowe, w których ściany wkomponowana zostanie roślinność. W planach jest również budowa ścieżki pieszo-rowerowej pomiędzy ulicami Falistą i Bestwińską.

Efektem realizacji projektu ma być m.in. zwiększenie zdolności do przechwytywania i zagospodarowania wód opadowych w miejscu ich powstania lub okolicy, zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawa ilości i jakości terenów zielonych, promocja komunikacji rowerowej, a także – dzięki kampanii edukacyjnej – podniesienie świadomości nt. zmian klimatu.

Fundusze norweskie, wraz z funduszami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jaką Norwegia, Islandia i Liechtenstein udzielają nowym członkom UE. Są związane z przystąpieniem Polski do Wspólnoty i wejściem naszego kraju do EOG. W obecnym okresie finansowania (2014–2021) 15 państwom członkowskim przekazanych zostanie w sumie 2,8 mld EUR. Polska jest największym beneficjentem tych środków – alokacja dla niej wynosi 809,3 mln EUR. Fundusze mogą być wydane na projekty zmniejszające różnice społeczne i ekonomiczne oraz wzmocnienie stosunków dwustronnych z krajami-darczyńcami.

Dofinansowanie, które otrzymały Czechowice-Dziedzice, pochodzi z mechanizmu finansowego EOG – programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”. Wniosków w konkursie zgłoszono 91. Projekt śląskiej gminy znalazł się wśród 19 zakwalifikowanych do finansowania, zajmując drugie miejsce pod względem jego wysokości.

Czechowice-Dziedzice to miasto położone w powiecie bielskim, na Śląsku Cieszyńskim. Zajmuje 33 km2 powierzchni, a zamieszkuje je ponad 35 tys. osób. Jest ośrodkiem przemysłowym z kopalnią węgla kamiennego, rafinerią, fabryką sprzętu elektrotechnicznego oraz walcownią metalu.

Przeczytaj także: Jak polskie miasta radzą sobie ze zmianami klimatu?