Ważne porozumienie

Ostatnio Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało porozumienie z lokalnymi samorządami, które dotyczy przygotowania studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem. Jego elementem ma być opracowanie projektu rozbudowy wałów przeciwpowodziowych w gminie Baranów Sandomierski.

Jednocześnie postanowiono, że Wody Polskie otrzymają wsparcie w zakresie zmian legislacyjnych, które umożliwią wprowadzenie decyzji zwalniających z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią. Dzięki porozumieniu być może dojdzie także do zmian prawnych, które pozwolą gminom występować w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywalach na działkach prywatnych. Przeprowadzone zostaną również aktualizacje map zagrożenia powodziowego na odcinku Wisły sandomierskiej.

Ochrona przeciwpowodziowa rejonu Tarnobrzega i Sandomierza

Łączna wartość inwestycji już zakończonych i realizowanych od 2018 r. w rejonie węzła tarnobrzesko-sandomierskiego na terenie woj. podkarpackiego to ponad 230 mln zł. Obecnie w regionie Wisły sandomierskiej realizowane są takie kontrakty, jak: „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” (wartość: ponad 199 mln zł), „Przebudowa wałów rzeki Nowy Breń, lewy w km 8+000-10+950, prawy w km 7+181-11+778, gm. Czermin, Wadowice Górne, pow. Mielecki” (47 mln zł) oraz „Rozbudowa prawego wału rzeki Wisły na długości 8,483 km na terenie gm. Baranów Sandomierski” (39,25 mln zł).

Zabezpieczenie przed powodzią Baranowa Sandomierskiego

Jeśli chodzi o ten ostatni projekt, u jego źródeł leży ustalenie, że istniejące rzędne korony wałów powodziowych są za niskie w stosunku do rzędnej wody powodziowej o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat (tak wynika z aktualnych map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego). W konsekwencji tego może dojść do przelania się wody na zawale i podtopienia miejscowości Baranów Sandomierski, Dymitrów Mały, Dymitrów Duży, Siedleszczany, Suchorzów oraz Przykop. Dlatego konieczna jest rozbudowa i poprawa parametrów prawego wału Wisły na dwóch odcinkach (jeden zlokalizowany jest na terenie gminy Baranów Sandomierski, drugi także na obszarze Padwi Narodowej). Prace projektowe w tym zadaniu rozpocząć mają się jeszcze w tym roku i zakończyć w przyszłym.

W regionie planowane są także inne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. modernizacja wałów na rzece Babulówce.

Przeczytaj także: Kraków: zmiany w planach budowy zbiornika na Prądniku