Roboty będą prowadzone na terenie dzielnicy Halemba, w rejonie ulic: Solidarności, Miodowej, Racławickiej, Kosynierów, Zamenhofa, Olszynowej i Międzyblokowej. Inwestycja jest konieczna, ponieważ odprowadzana z tego terenu woda, zanim trafi do Kłodnicy, z dróg, chodników, parkingów, dachów zabiera ze sobą zanieczyszczenia w postaci np. piasku, kamieni, śmieci ulicznych czy resztek paliw.

Przebudowanych będzie ponad 4,1 km kanalizacji deszczowej. W zakres inwestycji wchodzi też 180 studni i 120 wpustów. Przed wylotami do Kłodnicy powstaną urządzenia podczyszczające, czyli separatory węglowodorów z osadnikami. Dzięki temu jakość odprowadzanej wody będzie zgodna z obowiązującymi normami. Same wyloty będą mieć większą niż obecnie średnicę i skorygowane nachylenie – wyjaśnia wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Roboty podzielono na dwa zadania. Pierwsze obejmuje zlewnię Miodowa i ma zakończyć się w ciągu 14 miesięcy, nie licząc okresu zimowego. Prace na obszarze zlewni Międzyblokowa powinny potrwać siedem miesięcy.

Łączna wartość obu zadań to ponad 20,5 mln zł. Inwestycja w Halembie jest elementem projektu „Zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym w mieście Ruda Śląska – Chronimy Krople Deszczu”, na który miasto pozyskało ponad 31 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

W Rudzie Śląskiej za gospodarkę wodno-ściekową odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółka zarządza 341,1 km kanałów, z czego 136 km to kanalizacja deszczowa. Sieć wodociągowa ma 452,8 km.

Przeczytaj także: Budowa kolejnych zbiorników retencyjnych w Gorzowie Wielkopolskim