Pierwsze umowy, które będą opiewać na kwoty sięgające nawet 2 tys. zł, zostaną podpisane jeszcze w maju. Wnioski o wsparcie można składać jednak aż do końca czerwca. Do 15 maja do choroszczańskiego urzędu wpłynęło kilkanaście wniosków, ale zainteresowanie jest jeszcze większe. Jak podają urzędnicy, każdego dnia kontaktuje się z nimi w tej sprawie kilkudziesięciu mieszkańców.

Celem programu jest poprawa gospodarowania wodami w regionie, lepsze i wydajniejsze wykorzystanie deszczówki i redukcję zużycia wody pitnej do innych celów (takich, jak podlewanie ogrodów). Widzimy co dzieje się z zasobami wody w naszym kraju z roku na rok. Jest coraz trudniej, a zjawisko suszy, niestety, już nie brzmi tak egzotycznie jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego jako społeczeństwo jesteśmy zmuszeni do oszczędzania wody – mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

To pierwszy taki program w tej gminie. Nie podano, jaką kwotę łączną włodarze chcą wykorzystać na realizację programu. 

Po dotacje na system gromadzenia wody deszczowej mogą sięgać osoby fizyczne zameldowane w gminie Choroszcz na pobyt stały, które nie zalegają z należnościami na rzecz gminy. 

Dotacja przyznawana jest w formie refundacji kosztów poniesionych np. na zakup i montaż urządzeń do systemu zbierania i wykorzystywania deszczówki, zbiorników na wodę czy usprawnienie istniejącego systemu. Środki gminne nie mogą być użyte w celu przygotowania dokumentacji czy projekt budowlany, nie są też refundowane koszty inwestycji zrealizowanych przed zawarciem umowy z gminą. 

Maksymalnie można dostać dotację w wysokości 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2 tys. zł. Zbudowany system mieszkaniec musi utrzymać przez 5 lat. Gmina może w tym czasie dokonywać kontroli takiej inwestycji.

Przeczytaj także: Deszczówka w miastach: 10 najciekawszych rozwiązań