Wykonaliśmy już dwa z czterech zworników, które powstają z przeciwległych stron i łączą dwa skrajne końce obiektu. W sumie do połączenia części środkowych zostało 10 m i obiekt będzie już stanowił integralną całość w zakresie ustroju nośnego - mówi Paweł Zawiła, dyrektor ds. mostów firmy Budimex.

Potem do wykonania zostaną roboty wykończeniowe, takie jak nawierzchnia asfaltowa, izolacja, chodniki technologiczne, bariery, balustrady. Do tego regulacja końcowa want, co robi się już na samym końcu. Trzeba też będzie wyburzyć tymczasowe podpory pomocnicze, bo przy każdej podporze pylonowej jest jedna podpora pomocnicza - tłumaczy Zawiła, dodając, że jesienny termin oddania mostu do użytku nie jest zagrożony.

Powstająca pod Ostródą (w ciągu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 16) przeprawa to most typu extradosed - czteroprzęsłowy, o rozpiętości przęseł wynoszącej 132,5 + 206 + 206 + 132,5 m. Dwa przęsła środkowe mają rozpiętość po 206 m. Tym samym pobity zostanie rekord z Kwidzyna sprzed czterech lat – tamtejsze przęsło ma 204 m długości - i to właśnie pod Ostródą powstanie most z najdłuższym przęsłem w Europie wśród obiektów extradosed.


Łącznie w ciągu całej obwodnicy Ostródy wybudowanych zostanie 15 obiektów mostowych, w tym cztery na DK16, a 11 na S7.

Jesteśmy na finiszu, jeżeli chodzi o ustroje nośne. Koncentrujemy się na pracach wykończeniowych. To się akurat dobrze składa, bo pogoda jesteśmy w okresie sprzyjających warunków pogodowych - podsumowuje Zawiła.

Przeczytaj także: Południowa Obwodnica Warszawy: budowa mostu rozpoczęta