Smart Cities - zestawienie

We wspomnianym zestawieniu najwięcej można znaleźć miast europejskich, jednak w siłę rosną też azjatyckie inteligentne metropolie, które rozwijają się najszybciej. W podziale na kontynenty na liście 100 najbardziej inteligentnych miast znajduje się: 57 miast z Europy, 18 z Azji, 14 z Ameryki Północnej, pięć z Ameryki Południowej, pięć z Australii i jedno z Afryki.

Jeśli chodzi o kraje, to 100 najbardziej inteligentnych miast znajduje się w 52 krajach świata. Najwięcej Smart Cities – bo aż 10, istnieje w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych takich miast jest siedem. Po cztery inteligentne miasta znajdziemy w Australii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech. Idąc dalej, po trzy inteligentne miasta w zestawieniu mają: Chiny, Finlandia, Francja i Wielka Brytania. Co zaskakujące, na liście znajdują się zaledwie dwa inteligentne miasta japońskie, z których Tokio uplasowało się na 6. pozycji, a Osaka na 52. Również inteligentne miasta południowokoreańskie znalazły się na dalszych pozycjach – Seul na 21., a Daejeon na 62. Inteligentne miasta w Polsce? W zestawieniu, choć na odległym, 89. miejscu, znajdujemy–Warszawę. W zestawieniu nie znalazło się inteligentne miasto Szczecin, mimo że też mocno stawia na innowacje.

Według jakich kryteriów wybrano 100 najbardziej inteligentnych miast świata?

Do oceny wzięto pod uwagę 19 czynników. W każdej kategorii przyznawano ocenę w skali od 1 do 10. Ostateczną listę sporządzono na podstawie wyników uzyskanych we wszystkich kategoriach. Wśród kluczowych wskaźników znalazły się m.in.: poziom wykorzystania smartfonów w różnych dziedzinach, dostępność szybkiego internetu 4 G, transport i mobilność z naciskiem na inteligentne systemy wykorzystywane w ruchu drogowym i związane z parkowaniem. Istotne były też np. dostępne aplikacje do wypożyczania i wspólnego korzystania z samochodów. Duże znaczenie w ocenie miało też stosowanie nowoczesnych technologii w zakresie dostaw i konsumowania energii. Oceniano również m.in. dostępność usług cyfrowych w sprawach administracyjnych.

W ocenie miast według przyjętych kryteriów udział wzięło 20 tys. dziennikarzy, którzy specjalizują się w tematyce związanej z urbanistyką, planowaniem miast i rozwojem technologii miejskich.

O badaniu na Smart City

W sumie przeanalizowano 500 miast świata, po to, by wybrać 100 najlepszych. Po co przeprowadzono takie badanie? Jak tłumaczą autorzy raportu, opracowano go po to, by wyróżnić te metropolie, które stoją na czele inteligentnego rozwoju miast, ale także po to, aby uczyć się od tych miast, które wykazują imponujący pęd w kierunku ułatwienia życia mieszkańcom poprzez cyfryzację w każdej możliwej dziedzinie.

Inteligentne miasta przyszłości Smart Cities

Zdaniem ekspertów w najbliższych latach to Azja stanie się wiodącym regionem pod względem inteligentnego rozwoju miast. Chiny już kilka lat temu zapowiadały, że 500 chińskich miast zdobędzie status inteligentnych lub przynajmniej ulegnie właściwym w tym kierunku przemianom jeszcze w 2017 r. Z kolei Singapur w 2014 r. uruchomił przełomowy program Smart Nation, który pozwala gromadzić bezprecedensowe ilości danych na temat wszystkich aspektów życia w mieście. Informacje te można wykorzystywać np. w ramach prognozowania czy planowania działań na wypadek wybuchu epidemii, zarządzania w sytuacji klęsk żywiołowych czy do tworzenia bardziej spersonalizowanych inicjatyw związanych z poprawą jakości życia i bezpieczeństwa.

Ranking 20 najbardziej inteligentnych miast świata Smart Cities [2017]

20. Toronto, Kanada

19. Paryż, Francja

18. Tel Awiw, Izrael

17. Londyn, Wielka Brytania

16. Montreal, Kanada

15. Göteborg, Szwecja

14. Hamburg, Niemcy

13. Berlin, Niemcy

12. Sydney, Australia

11. Vancouver, Kanada

10. Melbourne, Australia

9. Genewa, Szwajcaria

8. Amsterdam, Holandia

7. San Francisco, Stany Zjednoczone

6. Tokio, Japonia

5. Boston, Stany Zjednoczone

4. Zurych, Szwajcaria

Czołówka Smart Cities na świecie

3. Sztokholm, Szwecja

2. Singapur, Singapur

1. Kopenhaga, Dania - Smart City na świecie

Przeczytaj także: Ranking 30 największych miast świata [2016]

Definicja Smart City przedstawiona przez Committee of Digital and Knowledge‐based Cities w 2012 roku:

inteligentne miasto to „(…) miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców”.

 

Smart City to efekt takiego zarządzania miastem, które zapewnia przede wszystkim:

  • powszechny dostęp do informacji o mieście, planach rozwoju itp.;
  • sprawne załatwianie spraw w urzędach i instytucjach miejskich;
  • korzystne warunki do inwestowania w mieście;
  • sprawną komunikację;
  • efektywne działanie służb miejskich,
  • dbałość o stan środowiska;
  • bezpieczeństwo mieszkańców;
  • wiele możliwości spędzania wolnego czasu (wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe itp.);
  • aktywny udział mieszkańców w ulepszaniu miasta poprzez współpracę z administracją.