Celem warsztatów jest przekazanie informacji podstawowych i wprowadzających w szeroką dziedzinę technologii bezwykopowej budowy i rehabilitacji technicznej rurociągów. Uczestnictwo w warsztatach ma dać słuchaczom umiejętności rozróżniania poszczególnych technologii, znajomość przeznaczenia i głównych uwarunkowań dla ich zastosowania, a także wiedzę nt. podstawowych ograniczeń i wymagań związanych z przygotowaniem realizacji z użyciem tych technologii (od strony technicznej).

Część I warsztatów poświęcona będzie technologiom bezwykopowej budowy rurociągów. Uczestnicy poznają ich klasyfikację, obszary zastosowań i ich uzasadnienie, zalety i wady oraz podstawowe aspekty projektowania. Zaprezentowane zostaną najpopularniejsze technologie:

  • horyzontalne wiercenia kierunkowe HDD i metody hybrydowe,
  • przeciski hydrauliczne, przewierty poziomie, mikrotunelowanie,
  • wbijanie rur i zastosowanie przebijaków pneumatycznych.

W części II mowa będzie o technologiach bezwykopowej rehabilitacji technicznej rurociągów. Klasyfikacja, definicje, zakres i uzasadnienie stosowania, a także projektowanie – to podstawowe zagadnienia, z którymi zapoznają się uczestnicy warsztatów. Analogicznie jak w przypadku bezwykopowej budowy, także w tej części spotkania poznają oni też najczęściej stosowane metody:

  • renowacji (wykładanie rurami ciągłymi i ściśle pasowanymi, modułami rurowymi i rurami spiralnie zwijanymi, wykładziny utwardzane na miejscu, natryskiwanie powłok ochronnych, zastosowanie chemii budowlanej),
  • napraw miejscowych (zastosowanie wkładów odcinkowych, naprawy z zastosowaniem robotów, naprawy w przewodach przełazowych),
  • wymiany rurociągów (metoda krakingu, mikrotunelowanie i HDD w rozwiązaniach dla wymiany rurociągów).

Warsztaty ABC poprowadzą naukowcy związani z Politechniką Wrocławską: dr inż. Beata Nienartowicz, dr inż. Tomasz Abel oraz dr inż. Bogdan Przybyła.

Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2019 odbędzie się w dniach 11–14 czerwca br. Na jej uczestników czeka intensywny program, na który składają się liczne wykłady, panele dyskusyjne, konsultacje techniczne oraz pokazy technologii no-dig na żywo. Podczas uroczystej gali (13 czerwca br.) wręczone zostaną nagrody TYTAN 2019 – prestiżowe, branżowe wyróżnienia, przyznawane wyjątkowym w danym roku projektom i produktom stosowanym w pracach bezwykopowych. Nie zabraknie także atrakcji. Oprócz licznych konkursów i zabaw uczestnicy będą mogli wyruszyć na przejażdżkę nietypowymi pojazdami: haubicą samobieżną 2S1 Goździk, quadem oraz samochodem rajdowym BMW X5-CC. W planach jest także wspólna biesiada oraz wycieczka do Krakowa. Zapraszamy!

Wszystkie informacje na temat Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także relację z XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”