Nie trzeba nikogo przekonywać, że dach stanowi istotny element całego budynku, pełniący szereg newralgicznych funkcji i będącygwarantem bezpieczeństwa użytkowania domu. Dlatego właśnie konieczna jest dokładna weryfikacja dostępnych możliwości i wybór takiej więźby, która spełni swoje zadanie z maksymalną skutecznością. Jakie są zatem rodzaje więźb dachowych i którą z nich warto wybrać?

Więźby dachowe – rodzaje i ich cechy charakterystyczne

Drewniane więźby wybierane są z uwagi na parametry projektowanego dachu oraz właściwości konkretnego budynku. Wiele zależy od rozpiętości dachu, stopnia jego spadzistości oraz wysokości budynku i rodzaju stosowanego pokrycia dachowego. Wszystkie te kwestie znacząco wpływają na ostateczną decyzję, odnoszącą się do wyboru konkretnej więźby dachowej. Wśród najważniejszych rodzajów więźb wymienić należy:

  • krokwiowe – o najprostszej konstrukcji,
  • krokwiowo-jętkowe – stosowane w dachach o dużym spadzie,
  • płatwiowo-jętkowe – wykorzystywane w dachach o dużej rozpiętości,
  • płatwiowo-kleszczowe – umożliwiają wykonanie dachu o skomplikowanym rzucie,
  • więźby z dźwigarami – dźwigary dachowe dedykowane są dachom o największej rozpiętości.

Wymienione rodzaje więźb dachowych różnią się między sobą konstrukcją, która powinna zostać dobrana do danego obiektu, aby skutecznie spełniać swoją rolę i zapewniać bezpieczeństwo. Jak widać, możliwości wyboru jest sporo, zatem osoba nieobeznana z tematyką tej branży może mieć problem z podjęciem decyzji. Dlatego właśnie warto bazować na opinii profesjonalisty, który pomoże wybrać więźbę o najlepszych parametrach do konkretnego budynku.

Dźwigary dachowe – czym są i jakie jest ich znaczenie dla konstrukcji dachu?

Chcąc stworzyć stabilną, solidną i skuteczną konstrukcję dachową, należy rozważyć zastosowanie odpowiednich kratownic, inaczej nazywanych dźwigarami lub wiązarami. Stanowią one istotny element więźby dachowej i są prętami, połączonymi w sztywnym układzie. Taka konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo i stanowi solidne oparcie dla więźby. Wykorzystywana jest w dachach  sporej rozpiętości – doskonale sprawdza się wobec dachów, których rozpiętość wynosi powyżej 12 m.

Istotą zastosowania dźwigarów jest możliwość uniknięcia budowania ścian wewnętrznych, które miałyby podtrzymywać konstrukcję dachową. Dlatego dźwigary dachowe często spotkać można w dużych halach produkcyjnych, budynkach użyteczności publicznej i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża przestrzeń wewnątrz obiektu, pozbawiona dzielących ją ścian wewnętrznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dźwigary zastosować w więźbie, pokrywającej dom prywatny. Warto podkreślić, że dźwigary dachowe – dzięki swojej unikalnej specyfice konstrukcyjnej – są jednocześnie lekkie i solidne. Kratownica wykonana jest bowiem z cienkich desek lub bali, których sztywne połączenie ze sobą gwarantuje stabilność całości.