• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Chińczycy dostarczą maszynę TBM do Świnoujścia

Tunel wydrąży największa maszyna TBM w Polsce


Opublikowano: 24-09-2019 (Aktualizacja: 26-09-2019) Źródło: inzynieria.com Porr S.A.

Firma Porr S.A., lider konsorcjum, które wybuduje tunel w Świnoujściu pod cieśniną Świną, poinformował o sfinalizowaniu zakupu maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) z tarczą o największej średnicy, jaka była do tej pory wykorzystywana w Polsce. Maszynę zbudują i dostarczą Chińczycy. Użytkowanie maszyny będzie wymagało dostarczenia dużego wolumenu energii elektrycznej.


Tunel w Świnoujściu wydrąży największa w Polsce maszyna TBM. Fot. Adam Vilimek/Shutterstock
Tunel w Świnoujściu wydrąży największa w Polsce maszyna TBM. Fot. Adam Vilimek/Shutterstock
  • W Świnoujściu, pod cieśniną Świną, powstanie tunel o długości 1,4 km
  • Wydrąży go maszyna TBM z tarczą o średnicy 13,46 m
  • Maszynę wyprodukuje firma China Railway Engineering Group Co. Ltd (CREG).​​​​​

Zamówiona przez wykonawcę tunelu w Świnoujściu maszyna TBM będzie wyprodukowana, złożona i przetestowana przez chińską firmę China Railway Engineering Group Co. Ltd (CREG). 


Jak podaje świnoujski magistrat, wraz z podpisaniem umowy producent rozpoczął prace nad wykonaniem maszyny. Zostanie ona zbudowana i złożona w Chinach, po czym, również na miejscu, przejdzie testy. Ma się to wydarzyć najpóźniej w maju 2020 r. Kolejnym krokiem będzie demontaż maszyny i jej transport w kilkuset elementach do Polski, dokąd dotrze najpóźniej we wrześniu 2020 r. Tutaj zostanie ponownie zmontowana w komorze startowej na wyspie Uznam. Jej montaż na miejscu zajmie od 2 do 3 miesięcy.

Maszyna będzie napędzana za pomocą energii elektrycznej. Firma Enea już zagwarantowała dostawę odpowiedniej mocy – wyjaśnia Adam Łosiński, pełnomocnik miasta Świnoujście ds. budowy tunelu.

O budowie tunelu w Świnoujściu

Skąd decyzja o budowie tak szerokiego tunelu? Jak podkreśla Barbara Michalska, I zastępca prezydenta miasta Świnoujście, w przypadku budowy jednorurowego tunelu, takiego jak pod Świną, szerokość tunelu ma szczególne znaczenie. Nie jest bowiem dla celów zachowania bezpieczeństwa konieczna budowa tunelu dwururowego: ten o pojedynczej nitce może z powodzeniem służyć mieszkańcom bez obaw o ich zdrowie i życie. Należy jednak zadbać o to, by w środku było wystarczająco dużo miejsca do przeprowadzenia np. akcji ewakuacyjnej. 

Czy nie było jednak konieczne, by zbudować tunel dwururowy, o większej przepustowości? Z przeprowadzonych badań wynika, że można byłoby o nim myśleć dopiero około 2045 r. Wtedy jednak nie będzie żadnego problemu z dobudowaniem nowej nitki – zapewnia Michalska. Jestem przekonana, że będą też nowe technologie, nowe sposoby, będzie to łatwiej zrealizować niż teraz.

Dlatego właśnie zakupiona została maszyna, której tarcza ma średnicę aż 13,46 m. Będzie to największa tego typu maszyna, która zostanie użyta do budowy tunelu w Polsce. Zrzuci z pierwszego miejsca na podium zakupioną na potrzeby budowy tunelu średnicowego w Łodzi maszynę TBM z tarczą o średnicy 13,04 m.

Zgodnie z planem i harmonogramem realizacji inwestycji obejmującej zaprojektowanie i budowę tunelu pod cieśniną Świną, wykonawca złożył wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To formalny koniec etapu projektowania wyczekanej przez mieszkańców kurortu przeprawy. Budowa obiektu rozpocznie się w marcu 2021 r.

Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA

Za projekt i budowę tunelu w Świnoujściu odpowiada konsorcjum firm: Porr S.A. (lider), Porr Bau GmbH (Austria), Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin S.A. Wartość inwestycji pod Świną to 912 mln zł, z czego 85% z tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych.

Tunel pod cieśniną Świną ma mieć 1,4 km długości. Połączy wyspy Uznam i Wolin, między którymi obecnie podróżować można tylko promem. W środku zaplanowano jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a poniżej jezdni tunel ewakuacyjny.

Będzie to drugi podwodny tunel drogowy w Polsce. Pierwszy, w 2016 r., oddano do użytku pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Wszystkie bieżące informacje o budowie tunelu w Świnoujściu pod Świną znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia