• Gazprom posiada już komplet potrzebnych pozwoleń, nie licząc jednego: zezwolenia na budowę w obrębie duńskich wód terytorialnych
  • Unia Europejska próbuje zablokować projekt poprzez nową dyrektywę gazową
  • Rosjanie szukają sojuszników wśród krajów, których firmy współpracują z Gazpromem

Putin powiedział, że Rosja gotowa jest iść do końca w kwestii realizacji tej kluczowej inwestycji. Wtórowała mu austriacka głowa państwa, przypominając, iż w projekt Nord Stream 2 zainwestowano bardzo wiele środków. Van der Bellen ocenił, że nie ma obecnie żadnych przyczyn gospodarczych, by zmienić stanowisko wobec tego projektu.

Prezydent Rosji, co ciekawe, nie obwiniał o obecny impas Unii Europejskiej, a USA, którym zarzuca próby niszczenia projektów, w tym Nord Stream 2. Pod pretekstem rozmaitych przyczyn politycznych podejmowane są w istocie próby nieuczciwej konkurencji – powiedział Putin.

O ile wiemy, OMV jest gotowa z nami dalej pracować (...). Wydaje mi się, że również inne firmy są świadome swojej odpowiedzialności przed gospodarkami swoich krajów. My z naszej strony jesteśmy gotowi, by realizować ten projekt, by iść do końca; wydaje mi się, że doprowadzimy go do logicznego końca – zadeklarował.

Nord Stream 2 AG – spółka powołana do budowy drugiej nitki rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream – domaga się wyłączenia projektu z nowych przepisów dyrektywy gazowej. 

Nord Stream 2 to budowany podmorski gazociąg łączący systemy przesyłowe Rosji i Niemiec. Ma mieć 1200 km długości, a jego przepustowość oszacowano na 55 mld m³/rok. Trasa rurociągu prowadzi głównie przez wody Bałtyku (gazociąg ułożony będzie na jego dnie). Według pierwotnego harmonogramu budowa trwać miała do końca br. 

Gazprom po uruchomieniu gazociągu ma ograniczyć przesył paliwa zwłaszcza przez terytorium Ukrainy. Inwestorowi w budowie Nord Stream 2 partneruje pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Wszystkie informacje na temat budowy Nord Stream 2 znajdziesz tutaj.

Przeczytaj także: Orlen wierci na Podkarpaciu. Produkcja gazu za 1,5 roku