Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i japoński premier Taro Aso uruchomili w środę na Sachalinie pierwszą w Rosji fabrykę skroplonego gazu (LNG). Prawie dwie trzecie jej produkcji trafi na rynek Japonii, największego na świecie odbiorcy LNG. Kosztowała 20 mld dolarów. Dostawy zostały wykupione na 25 lat do przodu - podał Puls Biznesu. Na świecie działa już ok. 20 fabryk LNG. Ta na Sachalinie jest jedną z największych. Miedwiediew oświadczył, że jej otwarcie umacnia pozycję Rosji jako globalnego dostawcy gazu. Z kolei Aso zauważył, że projekt symbolizuje integrację gospodarki Rosji, zwłaszcza Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej, z regionem Azji i Pacyfiku.
Fig. Sakhalin Energy
Rzeczpospolita informuje, zakłady zbudowano w miejscowości Prigorodnoje na brzegu zatoki Aniwa, na południu wyspy, w ramach projektu Sachalin-2. Są obliczone na wytwarzanie 9,6 mld metrów sześciennych skroplonego gazu. Pełną moc fabryka osiągnie w 2010 roku. .Zakłady będą wytwarzać 5 proc. światowej produkcji LNG. Produkowany gaz na 25 lat do przodu zakontraktowała Japonia (65 proc. wszystkich dostaw), Korea i USA. Pierwsza dostawa rozpoczną się w marcu do Japonii. Inwestycja kosztowała 3,9 mld dol. Budowa samej fabryki LNG trwała od sierpnia 2003 roku. Inwestorem jest kompania Sachalin Energy, gdzie 50 proc. plus akcja należy do Gazpromu, 27,5 proc. - Royal/Dutch Shell a 12,5 i 10 proc. japońskie spółki - Mitsui 8 Mitsubishi.
Wartość całego projektu szacowana jest na 20 mld dolarów. Jego elementami było zagospodarowanie dwóch wielkich złóż ropy i gazu w północno-wschodnim szelfie Sachalinu, na Morzu Ochockim. Ich zasoby oceniane są na 150 mln ton ropy i 500 mld metrów sześciennych gazu. Gaz do zakładów doprowadzany jest rurociągiem o długości 800 kilometrów. Do transportu skroplonego paliwa wykorzystywane będą tankowce o pojemności zbiorników od 18 tys. do 145 tys. metrów sześciennych.
Zakład pozwoli Rosji dołączyć do głównych eksporterów skroplonego gazu. Gaz ten stanowi 7 proc. światowego rynku gazu. Teraz na rynku prym wiedzie Katar, Algieria i Hiszpania. Po 25 latach zakład przejdzie na własność Federacji Rosyjskiej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.