Linia wysokiego napięcia o długości 2500 km połączy dwie nowe elektrownie wodne w północno-zachodniej części kraju z Sao Paulo, głównym ośrodkiem gospodarczym w Brazylii. Energia przesyłana będzie pod bardzo wysokim napięciem (600 kV), aby zminimalizować straty w jej przesyle.

Będzie to drugi tego typu projekt w Brazylii wykorzystujący rozwiązanie HVDC (prądu stałego wysokiego napięcia) przy napięciu 600 kV. Pionierski projekt Itaipu, z dwoma liniami przesyłowymi wybudowanymi przez ABB w 1984 i 1987 roku, jest systemem przesyłowym prądu stałego o najwyższym napięciu użytkowanym obecnie na świecie. ABB opracowało tę technologię przeszło 50 lat temu, pozostając światowym liderem w tym obszarze.

Systemy prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC) charakteryzują się mniejszymi stratami przesyłu i mają mniejszy wpływ na środowisko niż konwencjonalne systemy przesyłu prądu zmiennego. Są one też zdolne do kompensacji zakłóceń wprowadzanych do sieci prądu przemiennego, przeciwdziałając tym samym uszkodzeniom sieci elektroenergetycznej. Z tych powodów technologia HVDC jest na miarę potrzeb projektów przesyłania energii na duże odległości, gdzie przesyła się prąd wytwarzany z oddalonych źródeł energii do ośrodków ich wykorzystania - czytamy w informacji portalu wnp.pl