Podczas spotkania omówione zostały podstawowe założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Jak powiedziała Hanna Trojanowska, na początku należy określić pożądany zakres rozwoju polskiej energetyki atomowej, by potem można było wskazać konieczne działania, jakie będą prowadzić do tego celu. Bardzo ważne będzie nie tylko oszacowanie kosztów finansowych przedsięwzięcia, ale również kosztów społecznych i środowiskowych.

W czasie debaty omówiono również kwestię „Ramowego harmonogramu działań na rzecz energetyki jądrowej”, przyjęty przez rząd w dniu 11 sierpnia br. W harmonogramie tym zapisano cztery etapy: opracowanie do 31 grudnia 2010 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej; ustalenie lokalizacji dla elektrowni atomowej i zawarcie umowy na jej budowę do końca 2013 r.; wykonani projektu technicznego i uzyskanie wymaganych uprawnień w latach 2014-2015; budowa atomówki w latach 2016-2020.

Podczas wczorajszego spotkania zabrał też głos prof. dr hab. Zdzisław Celiński z PW. Przedstawił on m.in. korzyści, jakie płyną z wdrożenia energetyki atomowej w Polsce. M.in. należy tu wymienić znacznie niższy koszt produkcji energii elektrycznej pochodzącej z atomu. Różnica w cenie energii pozyskiwanej z węgla i atomu już dziś jest dużą, a w najbliższych latach będzie jeszcze wyraźniejsza. Ponadto energia produkowana w naszym kraju przyczyni się do zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego.