Z przyjętych przez posłów zmian wynika również, że inne zintegrowane firmy energetyczne, które nie są objęte pomocą publiczną w przypadku rozwiązania kontraktów długoterminowych będą musiały się w określonym czasie dostosować do wytycznych. Wynika z tego, że za pośrednictwem giełdy towarowej, na internetowej platformie handlowej albo w drodze otwartego przetargu będą zobowiązane sprzedać na początku 30% energii wytworzonej w 2011 r. 40% - w 2012 r. oraz 50% - w 2013 r. Obowiązkowi handlu nie będzie podlegać m.in. energia pochodząca z odnawialnych źródeł czy z kogeneracji (energii wytworzonej w skojarzeniu z ciepłem).

Dodatkowo też wszystkie firmy produkujące energię będą zobowiązani sprzedawać nie mniej niż 15% energii elektrycznej na giełdach towarowych lub na internetowej platformie handlowej. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad mają zostać ujednolicone procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

Wprowadzony zostanie też obowiązek wpłaty zaliczki za przyłączenie do sieci przesyłowej mocy wytwarzanej z OZE. Dzięki zaliczce nie będzie juz miejsca na spekulację zarezerwowanymi mocami przyłączeniowymi dla farm wiatrowych. W nowej sytuacji inwestor, który stara się o przyłączenie turbiny wiatrowej do sieci elektroenergetycznej o napięciu wyższym niż 1 kV będzie musiał wnieść zaliczkę w kwocie 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej.

Na podstawie nowelizacji Prawa energetycznego utworzone zostały też podstawy prawne podłączania biogazowni do niskociśnieniowej sieci gazowej. Nadzór właścicielski nad operatorem sieci przesyłowej PSE Operator ustawa przenosi z resortu skarbu do gospodarki.