Krakowska uczelnia AGH została mianowana koordynatorem polskiego węzła międzynarodowego konsorcjum InnoEnergy, które zwyciężyło w konkursie organizowanym przez zarząd Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji na utworzenie pierwszych Węzłów Wiedzy i Innowacji (KIC - Knowledge and Innovation Community).

Konsorcjum InnoEnergy zwyciężyło w obszarze "Sustainable Energy". Oprócz Akademii Górniczo-Hutniczej w jego skład wchodzą: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Tauron, ZAK Kędzierzyn, LOTOS, PGNiG oraz szeregi innych partnerów biznesowych. To międzynarodowe konsorcjum składa się z 6 tzw. Węzłów (Colocation Centre - CC), które koordynować będą odpowiednie obszary tematyczne. InnoEnergy zajmować się będzie zagadnieniem tzw. czystych technologii węglowych. W zatwierdzonym projekcie Konsorcjum tworzy tzw. Wspólnotę Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Community - KIC). Koordynatorem całości jest Karlsruhe Institute of Technology (KIT), jedna z 8 flagowych uczelni niemieckich.

Projekt ten będzie trwać 7-15 lat i stanowi wielką szansę na jakościowy skok dla wszystkich partnerów uczestniczących w przedsięwzięciu. Budżet projektu wynosi 120 mln EUR rocznie i pozwoli na wprowadzenie nowych standardów w rozwoju badań naukowych, wdrażaniu nowoczesnych technologii i poszukiwaniu ekologicznych źródeł energii.