Na razie nie jest planowane utworznie połączenia elektroenergetycznego z Kaliningradem. Obecnie w opracowaniu są analizy ewentualnych połączeń z Litwą, z Niemcami w środkowej Polsce oraz z Ukrainą. 
 
Polsko- litewskie połączenie z Litwą (z Ełku) ma zacząć funkcjonować w 2015 r. Połączenie z Niemcami wiodące z Plewisk pod Poznaniem do Berlina planuje się uruchomić nie wcześniej niż za dziesięć lat. Aby możliwe było połączenie z Ukrainą, a w zasadzie uruchomienie połączenia istniejącego, konieczne jest przestawienie się Ukrainy na europejski system elektroenergetyczny UCTE.
 
Jesienią ubiegłego roku PSE-Operator S.A. i Vattenfall Europe Transmission podpisały list intencyjny dotyczący powołania spółki odpowiedzialnej za przygotowanie trzeciego połączenia transgranicznego pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec. 
 
Jeśli chodzi o współpracę polsko-szwedzką, to PGE posiada 49% udziałów w spółce SwePol Link, przesyłającej prąd za pośrednictwem podmorskiego kabla. PSE-Operator chce podjąć rozmowy z PGE w sprawie odkupienia tych udziałów. 
 
Nie jest wykluczone, że PSE-Operator będzie też działać w kierunku utworzenia połączenia międzysystemowego z Białorusią. Za cztery lata zostanie tam uruchomiona elektrownia węglowa przy udziale Kulczyk Holding.