Na razie nie przewiduje się możliwości udziału w tym projekcie Rosji, jednak może się pojawić taka ewentualność w przyszłości, kiedy rozważana będzie kwestia potencjalnego połączenia synchronicznego państw bałtyckich z systemem zachodnioeuropejskim.

Obecnie prowadzone są działania związane z budową połączeń asynchronicznych. Do końca roku ma zostać opracowane studium możliwości połączeń synchronicznych.

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia połączenia synchronicznego w odniesieniu do Królewca, jednak wcześniej musi się on zdecydować, czy chce być w synchronicznym systemie europejskim.

Najprawdopodobniej pierwsza linia z Litwy do Polski, której moc wyniesie 500 MW będzie mogła być użytkowana od 2015 r., zaś cały zakres prac zostanie zakończony w 2018 r.

W projekcie określono, że most energetyczny będzie łączyć leżącą na południowym zachodzie Litwy Olity (Alytus) i Ełk. Linia o mocy 1000 MW i napięciu 400 kV będzie miała długość 154 km - 106 km po stronie polskiej i 48 po stronie litewskiej. Koszt realizacji projektu to około 237 mln EUR. Aby możliwe było wykorzystanie pełnych mocy mostu, konieczne będzie wzmocnienie systemów energetycznych obu krajów. Koszty te szacuje się na około 100 mln EUR po stronie litewskiej i około 600 mln EUR po stronie polskiej.